مبلمان فضای باز

آلاچیق روف تایل چیست؟ آشنایی با محبوب ترین آلاچیق ایرانی ها

حیاط خانه‌ها فضای بزرگی است که می‌توان با کمی تلاش آن را به بهترین فضای خانه تبدیل کرد. آلاچیق از بهترین المان هایی است که می‌توان در حیاط و محوطه‌های باز اجرا کرد. امروزه انواع مختلفی از آلاچیق طراحی و اجرا می‌شوند اما بدون شک آلاچیق روف تایل به لحاظ زیباشناختی و معماری یکی از بهترین‌ها به شمار می‌آیند. در این مطلب به طور مفصل به معرفی آلاچیق روف تایل می‌پردازیم.

آلاچیق روف تایل چیست؟

آلاچیق روف تایل نوعی آلاچیقی است که در ساخت سقف آن از روف تایل استفاده شده است. این نوع آلاچیق با سبک دکوراسیون کلاسیک اروپایی و شرقی همخوانی دارد و در ابعاد، اشکل مختلف و طبق سلیقه مشتری تولید می‌شود. روف تایل در واقع کاشی‌های سفالی یا بتنی هستند که در طرح‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. ناگفته نماند که امروزه روف تایل‌هایی از جنس پلاستیک فرآوری شده نیز به کار گرفته می شوند.

اجزای سازنده آلاچیق روف تایل چیست؟

به طور کلی اجزای سازنده انواع آلاچیق به سه بخش کف، چارچوب و سقف تقسیم می‌شود و هرکدام به طور مجزا و از مواد و مصالح مختلف ساخته می‌شوند. در ساخت کف آلاچیق روف تایل معمولا از پوشش‌های کف مرسوم برای حیاط، مانند سنگ، سرامیک یا موزاییک استفاده می‌شود. برای ساخت چارچوب آلاچیق هم از چوب یا فلز استفاده می‌شود که با توجه به آب و هوا و سلیقه مشتری انتخاب می‌شود.

مطلب پیشنهادی: طراحی و اجرای روف گاردن: انواع روش های اجرای بام سبز

برای اجرای سقف هم از متریال مختلفی مانند ورق گالوانیزه، سفال و … استفاده می‌کنند که این مورد هم به بودجه و سلیقه مشتری بستگی دارد. به طور کلی برای ساخت سقف آلاچیق روف تایل بهترین گزینه استفاده از تایل است که دو نوع سفال و بتنی را بهترین انواع آن است.

برآورد هزینه ساخت

اجزای آلاچیق روف تایل

بهترین متریال برای سقف آلاچیق روف تایل کدام است؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، برای اجرای سقف آلاچیق روف تایل معمولا از دو نوع تایل یا کاشی سفالی یا بتنی استفاده می‌شود که در ادامه به طور مجزا به معرفی هر کدام می پردازیم.

تایل سفالی

این نوع تایل یا کاشی که برای پوشش سقف‌های شیبدار یا شیروانی استفاده می‌شود، از خاک رس تهیه شده است. در فرآیند تولید آن خاک رس را به صورت خمیر در می‌‌آورند و درون قالب‌هایی می‌ریزند و وقتی شکل گرفت آن را تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌پزند. از این رو از مقاومت بالایی در برابر ضربات احتمالی و همچنین تغییراتی دمایی و اقلیمی برخوردار هستند.

تایل و کاشی سفالی

تایل بتنی

تایل یا کاشی بتنی که در اجرای آلاچیق روف تایل به کار برده می‌شود در واقع از ترکیب ماسه و سیمان ساخته می‌شود که در قالب ریخته می‌شود و پس از سخت شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از تایل‌ها نسبت به تایل سفالی از مقاومت ضربه ای بالاتری برخوردار هستند اما در مقایسه با آن وزن بیشتری دارد.

مطلب پیشنهادی: روف گاردن، ۱۰ چالش نگهداری از فضای بام سبز

تایل و کاشی بتنی

مقایسه بین تایل سفالی و بتنی، کدام یک بهترند؟

در اجرای آلاچیق روف تایل، تایل سفالی به دلیل پخته شدن مقاومت زیادی دارد و در هنگام بارندگی آب تا ۶ درصد در آن نفوذ می‌کنند ولی تایل بتنی در هنگام بارندگی تا ۱۳ درصد آب جذب می‌کند. جذب آب در تایل بتنی باعث به وجود آمدن قارچ و لکه روی آن می‌شود در صورتی که در تایل‌های سفالی به دلیل رخنه کمتر آب این موارد به وجود نمی‌آید.

تایل‌های سفالی به دلیل طبیعی بودن مواد سازنده آن مقاومت بالایی در برابر عوامل طبیعی مانند باران، برف، نور آفتاب و … دارند و تا حدود ۱۰۰ سال عمر می‌کنند ولی تایل‌های بتنی به دلیل مقاومت کمتر در برابر عوامل بیرونی تا ۵۰ سال عمر مفید دارد. از همین رو تایل‌های سفالی به نگهداری زیادی نیاز ندارند ولی تایل‌های بتنی نگهداری زیادی را طلب می‌کنند.

نوع رنگی در تایل‌های سفالی به طیف رنگی قرمز، سفید، زرد و قهوه‌ای محدود می‌شود ولی تایل‌های بتنی در رنگ‌های متنوع دیده می‌شوند. رنگ تایل‌های سفالی به دلیل طبیعی بودن در دراز مدت تغییر نمی‌کند و رنگ پریده نمی‌شود ولی این تغییرات برای تایل‌های بتنی به درجات مختلف پیش می‌آید.

از تایل‌های سفالی بیشتر در آب و هوای گرم، معتدل و مرطوب استفاده می‌شود زیرا در دمای زیر صفر دچار یخ زدگی و شکستگی می‌شوند ولی این مشکل برای تایل‌های بتنی پیش نمی‌آید به همین دلیل از آن‌ها در مناطق سردسیر بیشتر استفاده می‌شود.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، تایل‌های بتنی در آلاچیق روف تایل نسبت به تایل‌های سفالی وزن بیشتری دارند و برای نصب آن‌ها باید از مقاومت میزان تحمل بار چارچوب اطمینان حاصل کرد. علاوه بر این از نقطه نظر اقتصادی بودن نیز باید خاطر نشان کرد که تایل‌های سفالی گران‌تر از تایل‌های بتنی هستند.

نحوه اجرای آلاچیف روف تایل

نحوه اجرای آلاچیق روف تایل چگونه است؟

آلاچیق روف تایل را می‌توان در حیاط و روف گاردن استفاده کرد و برای اجرای آن ابتدا لازم است محل نصب را انتخاب کرد. پس از انتخاب محل نصب آلاچیق، اقدامات لازم برای زیرسازی آن را انجام دهید. کف و چارچوب آلاچیق را بنا کنید و سپس نسبت به نصب سقف آن اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: اجرای روف گاردن ، راهنمای مرحله به مرحله ساخت روف گاردن

در اجرای سقف آلاچیق لازم است شکل سقف مشخص شود سپس زیرسازی سقف با استفاده از ورق یا الوار انجام شود. پس از آن از الوار نازک برای تکیه گاه تایل‌ها بر روی سقف استفاده می‌شود. تایل‌ها چه بتنی باشند چه سفالی توسط میخ یا پیچ به الوار نازک زیرین خود متصل می‌شوند و برای محکم شدن آن‌ها از ملات سیمان در زیر و پشت تایل‌ها استفاده می‌شود. در هنگام نصب تایل‌ها دقت شود که همپوشانی آن‌ها مناسب باشد تا در موقع بارندگی آب از لابه لای آن‌ها به داخل نفوذ نکند.

سخن آخر

آلاچیق روف تایل از انواع آلاچیق‌های مورد پسند بسیاری از ایرانی‌ها است و با سبک معماری کلاسیک اروپایی و شرقی هماهنگی خوبی دارد. این نوع آلاچیق با سقف تایلی از جنس سفال با ماندگاری بالا و زیبایی برای بیشتر مناطق ایران مناسب هستند و جلوه زیبایی به حیاط خانه و ویلاها می‌بخشند. استفاده از تایل یا کاشی بتنی نیز با توجه به مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی و همچنین ارزان بودن نسبت با کاشی سفالی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

منبع
thebalancesmbroofcostestimator

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا