معماری و زندگی

آپارتمان یا خانه ویلایی : دوست دارید سبک زندگیتان چگونه باشد؟

یکی عاشق زندگی شلوغ در شهر است و دیگری آرامش فضایی شخصی را دوست دارد. در حالی که اولی اغلب آپارتمان را انتخاب می‌کند، دومی یقیناً به سمت خانه‌های ویلایی می‌رود. اما اگر فکر می‌کنید جایی در میانه این دو قرار دارید و هنوز نمی‌توانید در مورد انتخاب آپارتمان یا خانه ویلایی تصمیم نهایی را بگیرید! نترسید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا لیستی از جوانب مثبت و منفی آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی را تهیه کنید.

وقتی صحبت از سبک زندگی به میان می‌آید، مواردی مانند تعداد نفرات خانواده، زمان رفت‌وآمد به محل کار و روال فعالیت‌های روزانه شما، در تعیین اینکه آپارتمان بهتر است یا ویلا؟ باید در نظر گرفته شوند. با این حال، خرید خانه خواه برای زندگی باشد، خواه برای سرمایه‌گذاری، مهم‌ترین دارایی زندگی شما به حساب می‌‌آید؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

 آپارتمان یا خانه ویلایی ، کدام قیمت بیشتری دارد؟

خانه ویلایی قیمت بالاتری دارد یا آپارتمان؟

قیمت یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در خرید آپارتمان یا خانه ویلایی است. وقتی بحث ویلا در مقابل آپارتمان مطرح می‌شود، پنهان نیست که ویلاها در مقایسه با آپارتمان‌ها دارای قیمت بالاتری هستند، حتی ممکن است از آپارتمان‌هایی لوکس نیز گران‌تر باشد. ویلاها از نظر هزینه تعمیر و نگهداری، هزینه بیشتری را بر دوش مالکین می‌اندازند. نه تنها باید به طور روزانه از ویلای خود نگهداری کنید، بلکه اگر باغچه یا باغی حرفه‌ای دارید، نگهداری از آن نیز بحث دیگری است.

به نظر می‌رسد آپارتمان‌ها در این مورد گزینه عملی‌تری هستند، زیرا در عین ارزانی، هزینه نگهداری کمتری نیز دارند. شما با هر قیمتی می‌توانید در داخل شهر یک آپارتمان مناسب خریداری کنید. با این حال، اگر محدودیت پولی ندارید و عاشق نگهداری از باغچه خود هستید، ویلا انتخاب بهتری است.

برآورد هزینه ساخت

ویلا در بیرون از شهر یا آپارتمان در داخل شهر!

ویلا در بیرون از شهر یا آپارتمان در داخل شهر؟

موقعیت یک عامل اصلیِ تصمیم‌گیری در مورد انتخاب آپارتمان یا خانه ویلایی است. درواقع، نزدیک بودن ملک به مکان‌های مهم جهت زندگی روزمره مانند محیط کار، مدرسه، مرکز درمانی (بیمارستان) و دیگر امکانات شهری را در نظر بگیرید. ویلاها اغلب در حومه شهر قرار دارند و پیدا کردن یک نمونه مناسب در داخل شهر که مطابق بر بودجه و نیازهای دیگرتان باشند تاحدودی دشوار است.

از طرف دیگر آپارتمان‌ها از نظر موقعیت مکانی هم در محدوده شهر و هم در خارج از شهر قرار دارند، با این حال بیشتر در داخل شهر تمرکز یافته‌اند و این به معنای باز بودن دست شما برای انتخاب گزینه مناسب‌تر است. در هر صورت، شرایط رفت‌وآمد و امکانات محل سکونت خود را بررسی کنید؛ شاید ترافیک جاده شما را به ستوه بیاورد، ولی ممکن است یک ویلای شخصی در محیط آرامش‌بخشِ حومه شهر به همه این‌ها بیا‌رزد!

آزادی عمل آپارتمان بیشتر است یا خانه ویلایی؟

میزان آزادی عمل در آپارتمان بیشتر است یا خانه ویلایی؟

ویلاها در هنگام ایجاد تغییراتی در خانه، آزادی بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. شما به راحتی می‌توانید معماری ویلا و طرح داخلی آن را به دلخواه انتخاب کنید و تمام مساحت ملک‌تان را با سلیقه خودتان تزئین کنید. همچنین می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز صدای موسیقی را بالا ببرید و به رقص و پایکوبی بپردازید، بدون آنکه نیاز به پاسخگویی داشته باشید! حریم خصوصی و شخصی شما در خانه‌‎های ویلایی به تمامی رعایت می‌شود.

درجه آزادی اغلب در آپارتمان‌ها کمتر است، در آپارتمان امکان گسترش بنا و بازسازی آسان آن وجود ندارد. شما در آپارتمان‌‎ها تنها می‌توانید دکوراسیون داخلی را تغییر دهید و نمای بیرونی موضوعی جمعی است. شما در هر ساعت از شبانه‌روز مجبور به رعایت حقوق همسایه خود هستید و این می‌تواند آزادی شما را محدود کند. آنچه آپارتمان‌ها ارائه می‌دهند، احساس جمعی است. در هر صورت، اگر آزادی عمل در ساخت‌و‌ساز بنا و آزادی‌های شخصی برای‌تان مهم است، ویلا را در ارجحیت قرار دهید.

آپارتمان یا خانه ویلایی ، کدام یک امنیت بیشتری دارد؟

حریم خصوصی و امنیت آپارتمان بیشتر است یا خانه ویلایی؟

از جمله مسئولیت‌های نگهداری از محیط خانه می‌تواند امنیت باشد که برای ویلا می‌تواند دشوارتر از آپارتمان باشد. هزینه برای استخدام یک نگهبان، پرداخت مبلغ هنگفت برای نصب سیستم دوربین امنیتی، قفل هوشمند و راهکارهای دیگر برای کاهش سرقت، از جمله مشکلات ویلاها در رابطه با حفظ امنیت هستند. بزرگ بودن فضا در ویلا نیز مسئله دیگری است، شما باید برای هر قسمت از فضای داخلی شرایط امنیتی را لحاظ کنید.

امنیت در مورد آپارتمان‌ها به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل شناخته می‌شود، زیرا سارقان به ندرت پا در محیطی جمعی می‌گذارند. در آپارتمان شما نیاز به نصب سیستم دوربین امنیتی ندارید (شاید برای راهروهای ساختمان و پارکینگ نیاز باشد)، قفل کردن خانه و کشیدن نرده درب ورودی جهت حفظ امنیت کفایت می‌کند. با این حال، اگر به فکر خرید یک آپارتمان لوکس در بالاشهر هستید و وسایل گران‌قیمت دارید، باید به فکر حفظ امنیت بیشتر محیط زندگی خود باشید.

آپارتمان یا خانه ویلایی؟

کدام یک، آپارتمان یا خانه ویلایی؟

در حالی که خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌ها سهم نسبتاً خوبی از مزایا و معایب را دارند، اما انتخاب هر کدام موضوعی بسیار شخصی است. در حالی که هیچ پاسخ قطعی در مورد اینکه آپارتمان بهتر است یا خانه ویلایی؟ وجود ندارد، همه آن چیزی که شما باید انجام دهید، بررسی نیازهای‌تان است. به عنوان مثال می‌توانید ویلایی را در یک مجتمع مسکونی حیاط‌دار انتخاب کنید که همان امنیت و امکانات آپارتمان را ارائه می دهد.

اگرچه ممکن است از نظر قیمت یا موقعیت مکانی امتیازی به دست نیاورید، اما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در یک ویلای خصوصی طعم زندگی آرامش‌بخش را بچشید. اما اگر محدودیت بودجه دارید و می‌خواهید در نزدیکی محل کار خود زندگی کنید و یا اصلاً فرزندان محصل دارید که نزدیک بودن مدرسه برای‌تان مهم است، شاید آپارتمان گزینه بهتری باشد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا