پروژه های معماری

معرفی کامل ایران مال، از مراکز تجاری تا جاذبه‌ها و معماری آن

ایران مال، بازار بزرگ ایران، یکی از پنج مال برتر جهان و جزء عظیم‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی بین‌المللی است که بافت آن بر اساس اصول مهندسی شهرسازی و مطالعات ترافیکی پایه‌ریزی شده است. اگر می خواهید به شناخت کاملی از ایران مال دست پیدا کنید، با ما در ویکی ساختمون همراه باشید.

ایران مال کجاست؟

ایران مال در منطقه ۲۲ و در شمال غربی کلان‌شهر تهران واقع شده است که از شمال به کو‌های البرز و از جنوب به دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) مشرف است.

مساحت ایران مال

بازار بزرگ ایران در زمینی به مساحت ۳۱۷۰۰۰ متر مربع و در ۷ طبقه طراحی و اجرا شده است. مساحت زیربنای آن در فاز نخست ۱۳۵۰۰۰۰ مترمربع بود و اکنون با مساحتی بیش از ۱۶۰۰۰۰۰ مترمربع هم‌تراز با مال‌های بزرگ دنیاست.

بخش‌های مرکز خرید ایران مال

ایران مال یکی از بزرگترین مراکز خرید منطقه و جهان است، امکانات این مجموعه در حوزه خرید عبارت است از: هایپرستار، چندین فروشگاه طبقاتی از برندهای مطرح بین‌المللی، انواع رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها و ۴ مجموعه فودکورت. برای دسترسی راحت‌تر، هریک از طبقات به یک صنف اختصاص داده شده است.

 • هایپراستار: طبقه G1
 • جواهرات، ساعت و زیورآلات: طبقه‌های G0,G1
 • کفش و محصولات چرمی: طبقه‌های G0,G1,G3
 • لوازم خانگی و الکترونیکی: طبقه G0
 • لوازم و دکوراسیون منزل: طبقه‌های G0,G1,G2
 • مد، پوشاک و لوازم ورزشی: طبقه G3
 • محصولات زیبایی و سلامت: طبقه‌های G1,G2,G3
 • محصولات فرهنگی و تفریحی: طبقه G3

جاذبه‌های بازار بزرگ ایران

ایران مال تنها یک مرکز تجاری نیست، جاذبه‌های فرهنگی، تفریحی و مذهبی، بازار بزرگ ایران را شگفت‌انگیز ساخته است.

برآورد هزینه ساخت

تیمچه حاج علی اکبر

ایران مال

بازار سنتی ایران مال با مساحت حدود ۱۰ هزار مترمربع در قسمت غربی ایران مال واقع شده است که با الهام از معماری بازارهای تاریخی تبریز، اصفهان، شیراز، قزوین، کاشان و قم طراحی شده است و فرهنگ و آداب و رسوم اصیل ایرانی-اسلامی را زنده کرده است.

تیمچه حاج علی اکبر کانون اصلی بازار سنتی ایران مال است و همانند دیگر بازارهای تاریخی ایران چهار سو می‌باشد. در بازار سنتی ۲۱۰۰ متر مربع گچ‌بری شامل کاربندی، یزدی‌بندی، کاسه‌سازی، مقرنس و تنگ‌بری با طرح‌های اسلیمی و شمسه و ترنجی و ۱۴۰۰ متر طول قطاربندی توسط استادکاران ماهر منقش شده است و بیش از ۴۷۰۰ شاخه لوستر سقفی و دیواری دست‌ساز جلوه‌ای شگفت‌انگیز می‌آفریند.

هنرهای معماری سنتی ایرانی همانند تزیینات ساختاری مقرنس، کاربندی، قطار مقرنس، یزدی‌بندی و … تزییناتی مانند نقاشی با طرح‌های اسلیمی، کشته‌بری، گچ‌بری، کاشی‌کاری و تنگ‌بری در این بازار به چشم می‌خورد. بازار سنتی در چهار بخش تجاری با نام‌های فیروزه، عقیق، الماس و زمرد، عرضه کننده محصولات نفیسی از هنر ایرانی می‌باشد.

 • در نمایشگاه فیروزه، تالار هنر-صنعت ایرانی، صنایع دستی ارزشمند ایرانی همانند ظروف مینا، سفال، خاتم‌کاری، آینه‌کاری و … عرضه می‌شود.
 • نمایشگاه زمرد مرکز ارائه فرش دستباف ایرانی است.
 • در نمایشگاه الماس سوغات شهرهای ایرانی عرضه می‌شود.
 • در نمایشگاه عقیق اشیاء ارزشمندی مثل مجسمه، تابلو، تابلوفرش‌ و آنتیک عرضه می‌شود.

مطلب پیشنهادی: نقش هندسه در معماری ایرانی

باغ-رستوران ملل

ایران مال

مجموعه باغ-رستوران ملل با معماری متنوعی از سراسر جهان ساخته شده است. تنوع و گوناگونی غذاها از سراسر جهان در کنار تنوع معماری باعث شده که شما سفر به دور زمین را با حضور در باغ رستوران ملل تجربه کنید.

مسجد محمد رسول الله (ص)

ایران مال

مسجد جامع محمد رسول الله (ص) مساحتی حدود ۱۲۰۰ مترمربع دارد. تاروپود این مسجد با معماری ایرانی-اسلامی بافته شده است، طرح‌های کاشی‌کاری و گچ‌بری مسجد با چهار رنگ فیروزه‌ای، لاجوردی، سفید و آجری خودنمایی می‌کند. طرح گنبد مسجد با الهام از گنبد حافظیه شیراز ساخته شده است که از ۵ گنبد تشکیل می‌شود، البته برخی از مولفه‌های مسجد از مسجدالنبی نیز الهام گرفته است.

کتابخانه جندی شاپور

ایران مال

کتابخانه جندی شاپور با مساحتی برابر با ۳۳۰۰ متر مربع قلب فرهنگی بازار بزرگ ایران محسوب می‌شود. معماری کتابخانه جندی شاپور ترکیبی از معماری کلاسیک اروپایی و تزیینات ایرانی است. برای اولین بار در مجتمع‌های تجاری جهان و ایران چنین کتابخانه عظیمی در کنار فروشگاه بزرگ کتاب‌های داخلی و خارجی بنا شده است. کتابخانه بازار بزرگ ایران جدیدترین کتاب‌های منتشر شده جهان را با استفاده از کتاب الکترونیک (e-book) در فضای مجازی ارائه می‌کند. این کتابخانه برای رویدادهای فرهنگی مانند رونمایی از کتب جدید، رونمایی و ارائه کتب نفیس و خطی، تقدیر از صاحبان قلم و اندیشه، ارائه تندیس و سردیس مشاهیر ایران و جهان و برگزاری جشنواره‌های کتاب و مطبوعات مکان بسیار مناسبی است.

باغ ماهان

ایران مال-باغ ماهان

ایران مال از درخشش باغ‌های ایرانی-اسلامی در دل خود چشم نپوشیده است. باغ ماهان الگویی از باغ ایرانی در بازار بزرگ ایران است که با الهام از باغ شازده ماهان کرمان ساخته شد تا شکوه باغ‌های ایرانی را  به یادها بیندازد.

گیاهان متنوع و صدای شرشر آب در باغ ماهان فضای دلپذیری خلق می‌کند، باغ ماهان ۲ ورودی با نمای شیشه‌ای دارد و محوطه شمالی ایران مال را به دریاچه و آ‌بنمای موزیکال در ضلع جنوب وصل می‌کند. سقف باغ از پوشش‌های غشایی (ETFE) می‌باشد تا به بام ایران مال جلوه‌ای یگانه بخشد و تابش خورشید را برای رشد گیاهان کنترل کند.

باغ دیدار

ایران مال- باغ دیدار

باغ دیدار نزدیک به بازار سنتی است و ۳۰۰۰ مترمربع مساحت دارد. ارتفاع باغ ۱۴ متر است و سقفی شیشه‌ای دارد، آب‌نما و درخت‌های پالم کالیفرنیا جذابیت این باغ را دو چندان کرده است. نماهای دیواری باغ دیدار از معماری یزد و کاشان الهام گرفته است.

تالار آیینه

ایران مال

تالار آیینه یکی از شاخص‌ترین بخش‌های بازار سنتی است که با الگو از تالار آیینه مجلس شورای ملی سابق طراحی شده است. این تالار از طریق یک ارسی پنج‌دری و دو درب طرفین ارسی به راسته اصلی بازار سنتی راه می‌یابد. خوب است بدانید که بیش از ۳۸ میلیون قطعه آیینه در تالار آیینه کار شده است و تمامی دیوارها و سقف‌ها با آیینه‌کاری تزیین شده‌اند. فرشی نفیس به مساحت ۱۲۶ متر مربع که توسط هنرمندان فرش‌باف نیشابوری بافته شده است، کف تالار را نیز منقش ساخته است.

شربت خانه

ایران مال

با الگو از کاشی‌کاری‌های معماری ایرانی-اسلامی فضایی دنج و سنتی در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی ایران مال ساخته شده است. کاشی‌های هفت‌رنگ با اقتباس از کاشی‌های کاخ عالی قاپو و تالار سلام کاخ گلستان کف شربت‌خانه را منقش ساخته است. دیوار شربت خانه با تنگ‌بری و نقاشی تزیین شده است و سقف آن با آیینه‌کاری و گچ‌بری با نقش‌های اسلیمی و ختایی. گردشگران در شربت‌خانه که ۲۵۰ متر مربع مساحت دارد، با نوشیدن عرقیجات گیاهی پذیرایی می‌شوند.

آبنمای موزیکال

ایران مال

آبنمای موزیکال در محوطه جنوبی ایران مال واقع شده است، بین رستوران‌های ملی و بین‌المللی. مساحتی حدود ۱۲۰۰۰ مترمربع دارد و حجم آب در آن ۵۷۰۰ مترمکعب می‌باشد. این آبنمای شگفت‌انگیز مجموعه‌ای از آبنماهای نورپردازی شده موزیکال، رقص نور و آتش و مه است که چشم‌ها را از شدت زیبایی به خود خیره می‌سازد.

از ویژگی‌های آبنمای موزیکال پرده نمایش آبی است، این پرده با استفاده از پاشش آب در یک راستا و صفحه‌ای عمودی از آب به قطر ۴۵ متر و ارتفاع ۱۵ متر ایجاد می‌شود و می‌تواند تصاویر را روی آب پخش کند. در آبنمای موزیکال از ۴۲۲۷ LED با قدرت ایجاد ۱۶ میلیون رنگ و ۹۹۵ نازل به کار گرفته شده است، ارتفاع پاشش آب برخی نازل‌ها به ۳۰ متر هم می‌رسد.

در آبنمای موزیکال از ۱۲ جلوه مختلف در کنار هم استفاده شده است که می­‌تواند برنامه‌های متنوع و موزون آب و نور و موسیقی را برای بازدیدکنندگان ارائه دهد. در این آبنما چینش ماتریسی نازل­‌ها تمام سطح دریاچه را پوشش داده است در صورتی که در اکثر آبنماهای برتر جهان این چینش به صورت خطی می‌باشد. مجموعه تجهیزات چندرسانه­‌ای در آن به کار رفته که برخی از موارد آن مانند یکی از انواع مه­ ساز برای اولین بار در ایران اجرا شده است. باید بدانید که برنامه‌های نمایش آبنما تکراری نیست و گردشگران و بازدیدکنندگان در هر بار حضور نمایشی متفاوت از آبنما را خواهند دید.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی برج آزادی: نقش رنگ و نور بر قامت سرافراز برج آزادی

تالار اشراق

ایران مال

تالار اشراق با درخشش طلایی خود زیبایی خیره‌کننده‌ای به طراحی داخلی ایران مال می‌دهد. این تالار در شمال غربی ایران مال قرار دارد و با ارتفاعی ۲۵ متری از طبقه اول تجاری شروع و تا بام مجموعه ادامه می‌یابد. تالار اشراق همچون کریستال‌های فرورفته در ساختمان می‌ماند، در فضای میان کریستال‌های طراحی شده در ایوان اشراق، برای ارائه کالاهای خاص فضایی تجاری وجود دارد. کافه‌ها و چایخانه‌هایی اطراف تالار خرید را برای مشتریان خالی از خستگی می‌کند. بهتر است بدانید که تالار درخشان اشراق به وسیله راهروی شمالی با ایوان الماس مرتبط است.

تالار الماس

ایران مال

طراحی معماری و سازه  تالار الماس برگرفته از طرح و زوایای درخشان الماس است. این تالار با زیبایی‌های معماری اصیل ایرانی-اسلامی جان یافته است. تالار الماس با مساحت ۱۳۰۰ مترمربع در شرق ایران مال قرار گرفته است، در واقع یکی از میدان‌های ایران مال است که از تمامی طبقات دیده می‌شود و به عنوان اولین و بزرگترین مرکز نمایش جدیدترین لباس‌های ایرانی اسلامی شناخته شده است. ایجاد کاربری کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها در فضای میانی آن در طبقه اصلی، مراجعان را به داخل محدوده الماس هدایت می‌کند.

مجموعه ورزشی

ایران مال

همان طور که گفته شد، ایران مال تنها یک مرکز تجاری نیست، جاذبه‌های فرهنگی، تفریحی و مذهبی، بازار بزرگ ایران را شگفت‌انگیز ساخته است.

ورزشگاه چندمنظوره

ورزشگاه چند منظوره بازار بزرگ ایران در محدوده باغ بام با مساحت بیش از ۴۰۰۰ مترمربع و ظرفیت ۱۴۰۰ نفر تماشاگر می‌باشد و شامل جایگاه‌هایی ویژه برای معلولان و اصحاب رسانه است. رشته‌هایی مانند والیبال، بسکتبال، هندبال، کشتی، تنیس روی میز و… همین‌طور انواع ورزش‌های رزمی، راکتی و غیرتوپی به صورت مسابقات حرفه‌ای و یا کلاس‌های آموزشی در این ورزشگاه اجرا می‌شود. در اطراف ورزشگاه چند منظوره رستوران، کافی‌شاپ و فروشگاه‌های ورزشی نیز وجود دارد.

پیست یخ

پیست یخ ایران مال در ضلع شرقی طبقه G1 با مساحت حدود ۳۶۰۰ مترمربع منطبق با استانداردهای جهانی ساخته شده است. این مکان فضایی برای انجام ورزش‌های روی یخ و زمستانی در سطح حرفه‌ای و آماتور می‌باشد، ورزش‌هایی مانند هاکی روی یخ، اسکیت نمایشی و اسکیت با پیست استاندارد به مساحت ۱۸۰۰ مترمربع (استاندارد المپیک) در پیست یخ بازار بزرگ ایران اجرا می‌شود.

حضور هواداران  با ۴۰۰ صندلی، بهره‌مندی از کافی‌شاپ و رستوران‌های محوطه، امکان اجاره و فروش کفش‌ها و تجهیزات مناسب، برگزاری کلاس‌های آموزشی و… فراهم شده است، در پیست یخ امکان فعالیت سایر رشته‌ها نیز وجود دارد.

جاده سلامت و تندرستی

جاده سلامتی در محدوده بام با طول ۱۶۰۰ متر و مساحت ۲۵۰۰ متر مربع ساخته شده است. از مشخصه‌های جاده سلامت و تندرستی ایران بام کفپوش استاندارد مطابق با فاکتورهای جهانی، محصور شدن در فضای سبز و دسترسی آسان می‌باشد. در طول این مسیر خدمات پزشکی-ورزشی، خدمات رفاهی، خوراکی‌های ارگانیک و لباس‌های ورزشی فراهم آمده است.

مجموعه استخر و اسپا

مجموعه استخر و اسپا ۹۴۰۰ مترمربع مساحت دارد و شامل استخر اختصاصی بانوان، استخر اختصاصی کودکان و استخر روباز چهار فصل آقایان می‌باشد. معماری این مجموعه از معماری شرقی و غربی الهام گرفته است. فضاهای مثل اسپا، حمام ترکی، سونا خشک و بخار، اتاق‌های ماساژ، خدمات آرایشی و بهداشتی برای بانوان و … شاکله این مجموعه را می‌سازد.

بولینگ

مجموعه بولینگ ایران مال ۱۸۰۰ مترمربع مساحت دارد. ۱۶ خط استاندارد با کیفیت بسیار بالا، فضایی ناب و جذاب برای افراد ایجاد می‌کند. منظره زیبای دریاچه شهدای خلیج فارس این مجموعه را جذاب‌تر ساخته است.

مرکز پزشکی ورزشی

ایران مال یک مرکز پزشکی ورزشی به منظور ارتقای سلامت و تندستی مردم راه‌اندازی کرده است. بیش از ۲۰۰۰ مترمربع به این مرکز اختصاص یافته است. در این مرکز از جدیدترین و مدرن‌ترین دستگاه‌های مرتبط با سلامت، بازتوانی و توانبخشی ورزشکاران، سالمندان و افراد عادی استفاده شده است.

باشگاه بدنسازی و آمادگی جسمانی

باشگاه بدنسازی و آمادگی جسمانی ایران مال تنها باشگاه ۲۴ ساعته در ایران است که هر ۷ روز هفته می‌توان از آن استفاده نمود. این باشگاه با ۲۷۰۰ مترمربع مساحت، دارای ۲ سالن مجزا برای آقایان و خانم‌ها می‌باشد. استفاده از مدرن‌ترین دستگاه‌های ورزشی و مربیان با‌تجربه خاص این باشگاه است، فضاهایی برای ارائه خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های ورزشی و نگه‌داری کودکان نیز وجود دارد.

پردیس سینمایی

ایران مال

بازار بزرگ ایران در ضلع غربی خود مجموعه‌ای سینمایی پدید آورده است. این مجموعه دارای ۱۲ سالن سینما است که شامل ۹ سالن عمومی و ۳ سالن VIP با امکانات ویژه می‌باشد. در این مجموعه مخاطبان می‌توانند فیلم‌ها را به انتخاب خود ببینند..

باید بدانید که مجموعه سینمایی ایران مال با ظرفیت ۱۸۰۰ صندلی و تجهیزات مدرن در مساحت ۵۷۰۰ مترمربع قابلیت برگزاری جشنواره‌های معتبر داخلی و بین‌المللی را دارد، از این رو پردیس سینمایی این پتانسیل را دارد که هنر و صنعت سینمای ایران را رونق دهد.

رستوران و فودکورت

۴ مجموعه فودکورت بزرگ و حدود ۲۰۰ رستوران و کافی‌شاپ در سرتاسر ایران مال وجود دارند، بهترین آشپزهای بومی، ملی و بین‌المللی در آنجا حضور یافته‌اند تا خوشمزه‌ترین غذاهای سرتاسر دنیا، را به بازدیدکنندگان و گردشگران ارائه کنند. فواره‌های موزیکال دریاچه ایران مال و مناظر زیبای رشته کوه البرز لذت نوشیدنی‌ها و غذاهای متنوع و خوشمزه را خوشمزه‌تر می‌کند.

هتل ایران مال

ایران مال

هتل بازار بزرگ ایران با تکیه بر فرهنگ ایرانی-اسلامی و استفاده از دانش و فناوری روز ساخته شده است، مساحت این هتل حدود ۱۲۳۰۰۰ مترمربع است و ۳۵۹ اتاق و ۱۸ طبقه دارد.

اتاق جلسات، رستوران‌های ارائه‌دهنده منوهای سنتی ایرانی و بین‌المللی، کافی‌شاپ‌های مدرن و به‌روز، سالن‌های ماساژ و زیبایی، مراکز آب‌درمانی به همراه حمام ترکی، سونا و جکوزی، استخرهای مجزا، سالن‌های ورزشی، سالن‌های آمفی‌تئاتر و کنفرانس، سالن‌های مجهز برای برگزاری انواع مراسم و میهمانی‌ها و سایر خدمات در این هتل ۵ ستاره فراهم شده است.

نمایشگاه خودرو

نمایشگاه خودرو

نمایشگاه خودرو با سازه‌ای منحصر به فرد در غرب ایران مال واقع شده است و هدف آن نمایش تکنولوژی روز دنیا در صنعت خودرو می‌باشد. خدماتی که نمایشگاه خودرو عرضه می‌کند در زیر آورده‌ایم:.

 • اطلاع‌رسانی در مورد رویدادهای نمایشگاه
 • برگزاری مسابقات طراحی
 • کافی‌شاپ
 • اینترنت، حمل بار دستی، پارکینگ
 • امکان برگزاری مراسم رونمایی از محصولات جدید
 • امکان برگزاری مراسم حراج خودروهای تاریخی و کلاسیک
 • امکان برگزاری نمایشگاه ماشین‌های کلاسیک
 • اطلاع از اخبار روز صنعت اتومبیل در ایران و جهان

شهر بازی ایران مال

بازار بزرگ ایران؛ کودکان را از یاد نبرده، در ایران مال یک شهربازی با خانه‌های کوچک برای تفریح و سرگرمی کودکان ساخته شده است.

ساعات کاری ایران مال

ساعات کاری ایران مال در طول سال در زیر آورده شده است:

 • در ایام هفته حتی در ایام عید و جشن‌های مذهبی، از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب
 • در ایام سوگواری تعطیل و ۲۲ بهمن، از ساعت ۱۲ ظهر تا ۹ شب
 • و در روزهای اول فروردین، ۲۱ رمضان، ۲۸ صفر، تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی، تعطیل می‌باشد.

راه‌های دسترسی به ایران مال

راه های دسترسی به ایران مال از چهار مسیر امکان‌پذیر است:

 1. دسترسی شمالی از بزرگراه خرازی
 2. دسترسی جنوبی از خیابان چهار باغ
 3. دسترسی غربی از خیابان ایران خودرو
 4. دسترسی شرقی از بلوار طبیعت

ایران مال با مترو

خط ۵ مترو، ایستگاه ایران خودرو، شما را به ایران مال هدایت می‌کند.

ایران مال با تاکسی و شاتل باس

برای رفتن به ایران مال با تاکسی و شاتل‌باس، می‌توانید از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ شب با ایران مال از طریق تماس مستقیم، نرم‌افزار تلفن همراه، وب‌سایت و … تماس بگیرید و درخواست تاکسی ویژه دهید.

پارکینگ‌های ایران مال

ایران مال دارای پارکینگ عمومی و اختصاصی برای جانبازان و معلولان می‌باشد پس اگر می‌خواهید با ماشین شخصی به ایران مال بروید، آسوده خاطر باشید.

سخن آخر

همان طور که متوجه شدید ایران مال تنها یک مرکز تجاری نیست، جاذبه‌های فرهنگی، تفریحی و مذهبی مثل پردیس سینمایی، مجموعه ورزشی، مسجد جامع، کتابخانه جندی شاپور، شربت‌خانه، باغ‌ها، تالارها، شهربازی، رستوران و … بازار بزرگ ایران را به یکی از پنج مال برتر جهان تبدیل ساخته است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا