اخبار ساختمان

رنگ سال ۲۰۲۰ پنتون چه رنگی است؟ آبی کلاسیک یا سفید مرجانی!؟

هر سال رنگ سال جدید میلادی توسط موسسه‌های مختلفی تعیین‌ می‌شود. موسسه پنتون از نام‌ آشناترین این موسسه‌ها است. با نزدیک شدن به شروع سال جدید میلادی یعنی ۲۰۲۰، زمزمه‌های زیادی در مورد رنگ سال مطرح شد و نهایتاً این موسسه رنگ آبی کلاسیک را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ تعیین کرد که در ادامه به جنبه‌های مختلف این فرآیند آن‌ می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی: رنگ سال ۲۰۲۱ ؛ تابش شادی بخش آفتاب بر سطوح مستحکم بتنی

رنگ سال پنتون چیست؟

پنتون در واقع یک شرکت مسئولیت محدود است که دفتر مرکزی آن در نیوجرسی آمریکا قرار دارد. عمده اعتبار و معروفیت این شرکت به دلیل سیستم انطباق رنگ پنتون (PMS) است. این سیستم یک فضای رنگی است که در صنایع مختلفی مانند گرافیک، مد، طراحی محصولات، چاپ و تولید به کار برده‌ می‌شود و امکان مدیریت رنگ‌ها از طراحی تا تولید را به صورت‌ فیزیکی و دیجیتال به دست‌ می‌دهد. با استاندارد سازی رنگ‌ها از طریق این سیستم انطباق، تولیدکنندگان مختلف‌ می‌توانند با ارجاع به این سیستم رنگ‌ از تطابق رنگ‌ها اطمینان حاصل کنند.

رنگ سال پنتون از کجا شروع شد؟

پنتون کار خود را در دهه ۱۹۵۰ در نیویورک و تحت عنوان یک شرکت چاپ متعلق به دو برادر به نام‌های موریس و جس لوین آغاز کرد. این دو برادر در سال ۱۹۵۶ یک کارمند پاره وقت را به نام لاورنس هربرت که به تازگی از دانشگاه هوفسترا فارغ‌التحصیل شده بود را به استخدام در آوردند. هربرت با توجه به دانشی که در زمینه شیمی داشت، ذخیره‌سازی رنگ و تولید آن را در شرکت تسهیل کرد. هربرت تا سال ۱۹۶۲ مدیریت بخش چاپ را بر عهده داشت تا اینکه در همین سال شرکت اعلام ورشکستگی کرد و هربرت با سرمایه ۹۰ هزار دلاری کل سهام شرکت را خریداری کرد و نام آن را به پنتون تغییر داد.

رنگ سال پنتون از کجا شروع شد؟

برآورد هزینه ساخت

از سال ۲۰۰۰ بود که موسسه رنگ پنتون یک رنگ مشخص را به عنوان «رنگ سال» در نظر گرفت. دو بار در سال مدیران شرکت جلساتی محرمانه برگزار‌ می‌کنند و بعد از دو روز بحث نسبت به انتخاب رنگ سال بعد اقدام‌ می‌کنند. نتیجه این جلسات در مجله و وب‌سایت پنتون منتشر‌ می‌شود و بسیاری از طراحان و معماران راهنمای رنگ را برای طراحی و برنامه‌ریزی محصولات آتی خود خریداری‌ می‌کنند.

رنگ پنتون در سال‌های قبل چه بود؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد نام‌گذاری رنگ سال پنتون از سال ۲۰۰۰ کار خود را شروع کرده است و هر سال نیز یک رنگ مشخص به عنوان رنگ سال در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، رنگ سال ۲۰۱۹ به رنگ مرجان زنده بود. از همین رو شایعات زیادی مطرح بود که رنگ سال ۲۰۲۰ برای ارج نهادن به تغییرات اقلیمی رنگ مرجان مرده خواهد بود اما در نهایت آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ تعیین شد.

رنگ پنتون در سال‌های قبل چه بود؟

رنگ سال ۲۰۲۰ پنتون چیست؟

آبی کلاسیک رنگی است که توسط موسسه رنگ پنتون به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است. مدیران شرکت پنتون در خصوص این انتخاب به دلایل عمده‌ای اشاره کرده‌اند. به طوری که لوری پرسمن در خصوص این انتخاب عنوان کرده است که:

«امروز دنیای ما در فضایی سرشار از بی‌ثباتی غرق شده است. شبکه‌های اجتماعی و اینترنت مانند مردابی تمامی توجهات ما رو به درون خود جذب کرده‌اند و اضطراب و نگرانی را میان انسان‌ها گسترانده‌اند. انسان موجودی اجتماعی است، با این حال از ضعف در ارتباط رنج می‌برد. سیاست‌ها در عرصه جهانی نیز چیزی برای عرضه به جهانیان نداشته‌اند. از گوشه و کنار جهان چیزی جز جنگ و خونریزی به گوش نمی‌رسد. راستی و حقیقت توسط ماشین تبلیغات گسترده دولت‌ها به انزوا کشیده شده است. از این رو باید اصول زیادی را در انتخاب رنگ سال ۲۰۲۰ مد نظر قرار داد.»

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگها در معماری ؛ از سفید تا سیاه

رنگ سال 2020 پنتون چیست؟

پرسمن خاطر نشان کرد که «ما در پنتون تمامی این موضوعات و چالش‌ها را مد نظر قرار داده و در تلاش برای انتخاب رنگی مناسب بودیم. رنگی که با شرایط و روحیه سال ۲۰۲۰ همخوانی داشته باشد. در درجه اول انتخاب ما از خانواده آبی بود اما دقیقاً نمی‌دانستیم که باید از کدام رنگ این خانواده استفاده کنیم.‌ می‌دانستیم که آبی یک رنگ بسیار آرامش‌بخش و آورنده حس اطمینان در روح و روان افراد است و به همین سبب‌ می‌تواند به ما در این دنیای پر مشغله کمک کند تا برای حرکت به سوی آینده بهتر آماده شویم.»

رنگ سال ۲۰۲۰ یعنی آبی کلاسیک نشان چیست؟

بر اساس گفته‌های موسسه پنتون رنگ آبی کلاسیک که آن‌ها برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته‌اند در واقع نمایانگر آسمان غروب است که نمادی آشکار از شروعی تازه است. از طرفی هم رنگ آبی کلاسیک در جلو دیدگان همه جهانیان قرار دارد و از طرفی هم خواه یا ناخواه همه ما در این دوره در زندگی روزمره بسیار با این رنگ سر و کار داریم و از این رو رنگ آبی به عنوان یک رنگ بین‌المللی انتخاب بسیار مناسبی است.

از طرفی هم همه‌ می‌دانند که رنگ آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ یک رنگ بسیار قدیمی و در عین حال جذاب است؛ بنابراین کسانی که در این دوران‌ می‌خواهند کمتر مصرف کنند، این رنگ انتخابی مناسب برای آن‌ها خواهد بود زیرا این رنگ هرگز از چرخه زندگی خارج نخواهد شد.

روش‌هایی برای تلفیق رنگ سال ۲۰۲۰ در طراحی داخلی

رنگ آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال پنتون نیز برای معماران و طراحان در حوزه ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه به روش‌هایی برای استفاده از آبی کلاسیک در طراحی و معماری داخلی اشاره شده است.

آبی کلاسیک در مبلمان‌های بزرگ

آبی کلاسیک در مبلمان‌های بزرگ

استفاده از رنگ آبی کلاسیک در برخی از مبلمان‌های با اندازه بزرگ مانند مبل‌های سه نفره ایده بسیار مناسبی است. استفاده از وسایلی کوچک و بزرگ با تناژ رنگی گرم در کنار رنگ آبی کلاسیک به برجسته شدن این رنگ کمک‌ می‌کند.

آبی کلاسیک در دیوار

آبی کلاسیک در دیوار

استفاده از رنگ آبی کلاسیک برای رنگ کردن بخش‌هایی از دیوار خانه از پایین به سمت بالا، چشم‌ها را در فضا به خود خیره خواهد کرد. استفاده از آن در تمامی بخش‌های اتاق یا دفتر کار یک دید بسیار تجملی به دست‌ می‌دهد اما برای استفاده از آن در فضاهای اتاق‌خواب و پذیرایی بهتر است که قسمت‌هایی از دیوار به این رنگ در آیند.

آبی کلاسیک در سرویس‌های بهداشتی

آبی کلاسیک در سرویس‌های بهداشتی

فضای سرویس‌های بهداشتی به ویژه در فرهنگ ما ایرانی‌ها به صورت فضایی بسیار خشک و بی روح طراحی‌ می‌شود. استفاده از رنگ آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ در برخی از وسایل مانند کمد زیر روشویی‌ می‌تواند فضای داخل سرویس بهداشتی را از یکنواختی خارج کند.

آبی کلاسیک در آشپزخانه

آبی کلاسیک در آشپزخانه

بسیاری از طراحان و معماران بزرگ بر این باور هستند که آبی کلاسیک به دلیل خاصی خنثی بودن آن‌ می‌تواند در فضاهای شلوغی مانند آشپزخانه بسیار مناسب باشد. استفاده از رنگ سال ۲۰۲۰ همراه با رنگ‌هایی مانند سیاه و طلایی ترکیب بسیار لوکس و ایده آلی برای آشپزخانه خواهد بود.

آبی کلاسیک در فرش زیر پاهایمان

آبی کلاسیک در فرش زیر پاهایمان

آبی کلاسیک به دلیل خنثی بودن برای جداسازی فضاها‌ می‌توانند بسیار مفید باشد. بسیاری از طراحان برای جداسازی فضاهایی مانند آشپزخانه و پذیرایی از رنگ آبی کلاسیک به صورت فرش استفاده‌ می‌کنند. از طرفی هم این رنگ اعیانی و لوکس می‌تواند فضای پذیرایی را‌ خاص و برجسته کند.

آبی کلاسیک در تخت و خواب

آبی کلاسیک در تخت و رنگ سال 2020

رنگ آبی کلاسیک یک رنگ بسیار آرامش‌بخش و در عین حال خنثی است. استفاده از آن در سرویس‌های خواب به مانند آنچه که در شکل زیر مشاهده‌ می‌کنید‌ می‌تواند حس آرامش را بیشتر از پیش در فرد القا و به فرآیند خواب نیز کمک کند.

سخن آخر

امسال نیز مانند هر سال موسسه رنگ پنتون رنگ سال ۲۰۲۰ را معرفی کرد. رنگ آبی کلاسیک به دلایل زیادی به نظر بسیاری از کارشناسان انتخابی هوشمندانه و مناسب برای سال ۲۰۲۰ بود. بسیاری از طراحان، تولیدکنندگان و معماران در برنامه‌های آتی خود رنگ سال را مورد استفاده قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا