مبلمان فضای باز

ساخت تاب باغی : لذت تاب خوردن در فضای باز با ۶ مرحله ساده

اگر دوست دارید از باغ و فضای سبز زیبای خود نهایت استفاده را ببرید، یکی از بهترین راه‌ها سرمایه‌گذاری در یک «تاب باغی» است. می‌توانید با یکی از دوستان خود در حین تاب بازی لیموناد بنوشید یا اصلاً در یک بعد از ظهر دل‌انگیز به خواندن کتاب مشغول شوید. در حقیقت، تاب باغی یک روش عالی برای لذت بردن از زمان است؛ پس چرا نباید یکی از آن‌ها را داشته باشیم؟ ما در مقاله دیگری از ویکی ساختمون درباره انواع، فواید و نحوه ساخت تاب باغی صحبت می‌کنیم.

چرا تاب باغی؟

در یک فضای باز می‌توان صدای آواز پرندگان را شنید و حرکت باد در میان شاخه‌های درختان را دنبال کرد. یک تاب باغی می‌تواند تمامی این لذت‌ها را به شکلی متفاوت به ارمغان بیاورد. تاب خوردن برای تمام اعضای خانواده نقش درمانی دارد، زیرا مظهر شادی هستند. همه افراد از کودکان گرفته تا کهنسالان، از تاب خوردن لذت می‌برند. زمانی که بر روی تاب می‌نشینیم، می‌توانیم بعد از یک روز شلوغ و خسته کننده، یک فنجان چای یا قهوه بنوشیم. سرانجام، یک تاب زیبا می‌تواند مورد استقبال مهمانان قرار گیرد. افراد هر زمان یک تاب را ببینند، در اینکه کدام یک زودتر شروع به تاب کنند، با هم در رقابت هستند!

انواع تاب باغی

تاب‌های باغی به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

تاب چوبی

بسته به شکل و سبک طراحی باغ خود می‌توانید تاب چوبی را انتخاب کنید. این تاب از نظر اندازه، رنگ و قیمت تنوع بسیاری دارد. تاب‌های چوبی خود به تنهایی به انواع منفرد، دوتایی و چندتایی تقسیم می‌شوند. یکی از مزایای این تاب‌ها این است که از متریال طبیعی در ساخت آن استفاده می‌شود. به همین جهت از نظر متریال با فضای باز هماهنگی دارد. اما برای افزایش طول عمر و دوام تاب چوبی باید از رویه‌های مقاوم در برابر رطوبت و نور خورشید استفاده کرد. همچنین می‌توانید در کنار تاب از انواع وسایل بازی کودکان مانند خانه چوبی نیز بهره ببرید.

تاب باغی چوبی

برآورد هزینه ساخت

تاب فلزی

تاب فلزی اغلب کاربردهای بیشتری نسبت به تاب چوبی دارد و اغلب ظاهری مدرن دارد. این تاب نیز در انواع منفرد، دوتایی و چندتایی قابل تهیه است. از جمله مزایای تاب فلزی می‌توان به قیمت پایین و تعمیر و نگهداری کمتر نسبت به تاب چوبی اشاره کرد. اما مهم‌ترین عیب این تاب، زنگ زدگی در شرایط مرطوب است. همچنین تاب فلزی با فضای طبیعی باغ سِت نیست و مانند چوب گرما و سر زندگی را تداعی نمی‌کند. برای رفع این مورد ضروری است از مواد ضد زنگ و رنگ استفاده شود.

تاب باغی فلزی

تاب سایبان‌دار

با دور شدن از تاب‌های بازی، تاب سایبان‌دار بسیار شبیه به «تاب ایوان» است. اگر در خانه خود ایوان یا تراس بزرگی دارید، این تاب ایده‌آل است. این تاب جایگزینی آرامش بخش و راحت برای مبلمان استاندارد باغی هستند و غالباً با کوسن و روکش برای محافظت در برابر آب و هوا استفاده می‌شوند. تاب سایبان‌دار به طور معمول بزرگ است و فضای کافی برای نشستن سه فرد بزرگسال را دارد. همچنین می‌توان از این تاب به جای صندلی گهواره‌ای نیز استفاده کرد. برخی از تاب‌های سایبان‌دار قابل حمل هستند، در حالی که برخی دیگر به سقف ایوان یا تراس منزل یا ویلا متصل می‌شوند. ناگفته نماند، این تاب اغلب از چوب ساخته می‌شود.

تاب باغی سایبان دار

تاب هَموک

اگر فضای لازم برای یک نفر را در اختیار دارید، تاب هموک می‌تواند خرید مناسبی برای بعد از ظهرهای گرم و آرام تابستان باشد. این تاب می‌تواند به درختان باغ شما متصل شوند یا خود به تنهایی دارای ست هموک باشند. ست هموک نیاز به اتصال تاب به درختان را از بین می‌برد. تاب هموک اغلب از پارچه ساخته می‌شود و راحتی بیشتری نسبت به تاب‌های دیگر دارد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید تاب هاموک : تجربه یک خواب راحت و بدون استرس

تاب بغی هموک

تاب کودکان نو پا

تاب‌های کودک نو پا معمولاً در بسیاری از باغ های خانگی مشاهده می‌شود. آن‌ها به طور سنتی به شکل یک چرخ دنده هستند تا از کودکان در برابر نوسانات حرکتی تاب محافظت کنند. این تاب برای جلوگیری از زمین خوردن کودک طراحی شده است و روشی ایمن و مطمئن برای تفریح کودکان در باغ را فراهم می‌کند. جنس این تاب اغلب از چوب یا پلاستیک است.

تاب بغی کودکان

فواید داشتن یک تاب باغی

یکی از مهم‌ترین مزایای تاب باغ این است که می‌توان آن را به راحتی در هر جای باغ اعم از تراس، حیاط یا میان درختان قرار داد. برای افرادی که قصد این را دارند تا فضای قرارگیری تاب را تغییر دهند، تاب به راحتی جابه‌جا می‌شود.

در طراحی تاب باغی تطبیق پذیری زیادی وجود دارد، بنابراین می‌توان تاب را برحسب سبک و سلیقه شخصی خود انتخاب کرد. از نظر سبک طراحی، ابعاد و متریال دست شما به طور کلی باز است. برای بهبود و تکامل ظاهر تاب می‌توان آن را با کوسن‌های طرح‌دار و رنگی زینت بخشید. برخی از افراد همچنین دوست دارند یک تاب سایبان‌دار داشته باشند تا بتوانند سقف آن را جمع کنند و از آفتاب گرفتن نهایت لذت را ببرند.

تاب‌های باغی در اشکال و اندازه‌های مختلف اعم از یک نفره، دو نفره، سه نفره و چهار نفره قابل خریداری هستند. همچنین دست افراد در انتخاب نوع متریال نیز باز است. می‌توان از تاب چوبی، فلزی، پارچه‌ای، حصیری و هر متریال دیگری استفاده کرد.

فواید داشتن یک تاب باغی

تاب‌هایی که به شکلی ارگونومیک طراحی می‌شوند، به تسکین درد کمر کمک می‌کنند. این تاب‌ها روشی سرگرم کننده و عالی برای افزایش گردش خون در باسن و پاها است و می‌تواند برای مفاصل آرتروز به ویژه زانوها نقش درمانی مؤثری داشته باشد. تحقیقا نشان داده است که تاب خوردن باعث کاهش فشار خون و قند خون می‌شود. اگر کودک اوتیسم یا مشکل خواب دارد، تاب باغی می‌تواند روش مناسبی برای کاهش اضطراب و درگیر کردن آن‌ها در فعالیتی باشد که ذهن آن‌ها را آرام می‌کند.

نحوه ساخت تاب باغی

مراحل ساخت یک تاب چوبی به شرح زیر است:

مرحله اول: برای ساخت نشیمنگاه از یک فریم دو در چهار استفاده کنید.

مراحل ساخت تاب باغی

مرحله دوم: قسمت تکیه‌گاه پشتی را به نشیمنگاه وصل کنید.

مراحل ساخت تاب

مرحله سوم: تکیه‌گاه‌های جلویی را به قسمت جلوی نشیمنگاه وصل کنید.

مراحل ساخت تاب چوبی

مرحله چهارم: دسته‌های تاب را از یک طرف به تکیه‌گاه‌های جلویی و از طرف دیگر به تکیه‌گاه پشتی متصل کنید.

تاب باغی زیبا

مرحله پنجم: الوارهای چوبی را در قسمت نشیمنگاه جایگذاری کنید.

تاب باغی ویولا

مرحله ششم: الوارهای چوبی را در قسمت تکیه گاه پشتی جایگذاری کنید.

تاب باغی حیاط

  • نکته: برای اتصال تاب به سقف نیاز به سه زنجیر دارید، دو تا از زنجیرها به نشیمنگاه و یکی به تکیه گاه وصل می‌شوند. زنجیرها باید از دوطرف به قلاب وصل شوند. برای اتصال به سقف باید در محل مشخص سقف را سوراخ کرده و قلاب مورد نظر در محل خود قرار دهید.
  • نکته: قلاب ها باید به اندازه ۱۰ سانتی‌متر باید بیشتر از عرض تاب باشند تا وزن را به طور مساوری توزیع کنند.
  • نکته: صندلی باید حداقل به اندازه ۵۰ سانتی‌متر با کف ایوان یا تراس فاصله داشته باشد.
  • نکته: برای اتصال قطعات مختلف به یکدیگر از میخ یا چسب مخصوص چوب استفاده کنید.

تاب برای باغ

کلام آخر

وقتی فرآیند ساخت تاب بسیار آسان است، پس چرا نباید یکی از آن‌ها را در باغ و یا حیاط خود داشته باشیم؟ در ماه‌های گرم سال یک تاب باغی باعث می‌شود تا اعضای خانواده به دور هم جمع شوند و شادی کنند. تاب بازی کردن سن و سال نمی‌شناسد، هر فردی را سر شوق می‌آورد. بنابراین وقتی قصد این را دارید که یکی از آنها را بسازید، مهم است که در مورد جنس، اندازه، راحتی و مکانی که آن را قرار می‌دهید فکر کنید.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا