تاسیسات

سینی کابل چیست؟ انواع، اهمیت استفاده و کاربردهای آن

محل کار، موسسات خدمات صنعتی و سایت‌‌های ساختمانی می‌توانند به اندازه کافی شلوغ شوند، مگر اینکه مجموعه سیم‌‌ها و کابل‌‌ها در جایی پنهان شوند. سینی کابل به عنوان بخشی از یک سیستم مدیریت کارآمد کابل، راه حلی هوشمند و ایمن برای جمع آوری کابل‌ها است؛ اما این سیستم دقیقاً چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟ با ویکی ساختمون همراه باشید.

سینی‌ کابل چیست؟

از سینی کابل (Cable Tray) برای ایجاد حفاظت مکانیکی در محیطی که مقادیر زیادی از کابل‌‌های کنترل برق در حال کار هستند، استفاده می‌شود. این سینی علاوه بر ایجاد حفاظت مکانیکی، به منظور تسهیل مسیریابی مناسب برای کابل‌‌های برق یا کنترل نیز طراحی شده است.

سینی کابل از انواع متریال گوناگون ساخته می‌شود و می‌تواند هوایی یا زمینی باشد. تولید کنندگان، اغلب سینی‌‌های کابل را فولاد گالوانیزه، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه می‌سازند. تصمیم گیری در مورد انتخاب سینی کابل، به خصوصیات محیط، شرایط نصب سینی و هزینه بستگی دارد.

سینی‌ کابل چیست؟

اهمیت استفاده از سینی کابل

مدیریت کابل فقط مرتب کردن سیم‌‌ها یا کابل‌‌ها نیست بلکه شیوه‌ای برای نظم بخشیدن به محیط اداری و جلوگیری از شلوغی ذهنی است. استفاده از سینی کابل تضمین می‌کند که سیم‌‌ها به دور از مناطق پر رفت‌وآمد ذخیره می‌شوند و افراد را از خطرات دور می‌کند.

برآورد هزینه ساخت

مدیریت کابل همچنین برای ارتقا و افزایش ایمنی در برابر آتش ضروری است. اگر سیم‌‌های شل شده آسیب ببینند یا بیش از حد گرم شوند، آتش سوزی در محل کار با نیروی بیشتری گسترش پیدا می‌کند. اگر کابل‌‌ها به دلیل عدم مدیریت بهم پیچیده شوند، در صورت عدم کنترل و نگهداری، احتمال ایجاد جرقه و آتش سوزی بیشتر می‌شود.

به دلیل دوام و کارآیی بالا، از سینی کابل به عنوان گزینه‌ای هوشمند برای پشتیبانی از سیم‌ها و کابل‌ها استفاده می‌شود. در حقیقت، سینی‌های کابل در مقایسه با دیگر سیستم‌ها از ایمنی، قابلیت اطمینان، سازمانی دهی خوب فضایی و هزینه مناسب برخوردار است.

مزایای سینی کابل

استفاده از سینی‌‌های کابل مزایای متعددی به همراه دارد. اولین و مهم‌ترین فواید این است که سینی ساخته از فولاد ضد زنگ از مقاومت بالایی برخوردار است و می‌توان آن را با هزینه کمی تهیه کرد. همچنین در برابر مواد رنگرزی، مواد شیمیایی آلی و مواد معدنی غیر آلی مقاوم است و در شرایط شلوغ و کثیف نیز تمیز باقی می‌ماند.

رسانایی سینی کابل همچنین فواید دیگری نیز به همراه دارد زیرا هرگونه ولتاژ الکتریکی که از طریق کابل‌‌ها و سیم‌‌ها منتقل می‌شود، از فولاد ضد زنگ قابل انتقال نیست! اجزای آلیاژی سینی‌های کابل دارای مقاومت در برابر درجه حرارت بالا هستند، بنابراین در شرایط گرم می‌توانند سیم‌ها را ایمن نگه ‌دارند و در عین حال امنیت بیشتری را در هنگام آتش سوزی ایجاد کنند.

مزایای سینی کابل

با توجه به اجزا و تنوع مواد، نه تنها می‌توان سینی کابل سنگین، متوسط ​​و سبک را برای نیازهای خاص صنعت خود فراهم کرد بلکه لوازم جانبی (آویزهای سقفی برای موقعیت‌‌های مختلف) برای پشتیبانی از سینی‌ها نیز می‌توان از همان مواد تهیه کرد.

دیگر فواید سینی کابل شامل موارد زیر هستند:

 • عدم احتمال آسیب رسانی به کابل‌ها به دلیل لبه صاف
 • مقاومت بالا در برابربخار‌های اسیدی
 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • تنوع در قطعات و اتصالات
 • غیر قابل اشتعال بودن
 • وزن کم و سبک بودن
 • تنوع در اشکال
 • طول عمر بالا
 • قیمت پایین (تا 60 درصد کمتر از دیگر سیستم‌های جمع آوری کابل)

کاربرد سینی کابل

 • سیم کشی برق ساختمان
 • به منظور زیبایی و مرتب کردن کابل کشی‌ها
 • کارخانجات
 • زیر سقف‌های کاذب
 • پالایشگاه‌ها و مراکز نفتی و گازی
 • مراکز داده‌ها (دیتا سنتر)
 • مراکز مخابراتی
 • مراکز صنعتی
 • کلیه فضای بسته و باز
 • محیط‌های مرطوب و پر خطر
 • رساندن نیروی برق از سمت تابلوهای برق به وسایل موجود در کارخانه صنعتی و برق دار کردن آن‌ها

انواع سینی کابل از نظر متریال

انواع سینی کابل بر اساس متریال

انواع سینی کابل به شرح زیر هستند:

1- سینی‌ کابل آلومینیومی

سینی‌‌های کابل ساخته شده با آلومینیوم تقریباً در هر محیطی قابل استفاده هستند. این سینی‌ها وزن کمی دارند و در برابر خوردگی مقاوم هستند. سینی‌‌های کابل آلومینیوم به راحتی نصب می‌شوند. طبق گفته سازندگان، این سینی‌‌های کابل تقریباً 50 درصد سبک‌تر از مدل‌های فولادی هستند.

2- سینی‌ کابل فولاد

تولید کنندگان، استفاده از سینی‌‌های کابل فولادی را توصیه می‌کنند. این محصول به دلیل کیفیت بالا بسیار محبوب است. سینی‌‌های کابل فولادی مقاومت مکانیکی بالایی دارند و همچنین کم هزینه هستند. تنها نقطه ضعف این سینی‌‌ها، وزن زیاد و مقاومت کم در برابر خوردگی است. جدا از این مورد منفی، این سینی‌‌ها برای استفاده در کاربردهای مختلف واقعاً ایده‌آل هستند.

3- سینی‌ کابل فولاد ضد زنگ

سینی‌‌های کابل ساخته شده از فولاد ضد زنگ در صنایع مختلف به طور گسترده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برابر مواد رنگرزی مقاومت بالایی دارند. علاوه بر این، مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی آلی و معدنی در دمای بسیار بالا مشخصه سینی‌‌های کابل فولاد ضد زنگ است.

انواع سینی کابل بر اساس شکل

از نردبان به طور عمده برای گذاشتن کابل‌های برق استفاده می شود. از نردبان های 150 و 300 میلی متری بیشتر در ساخت برق استفاده می شود. ارتفاع سینی نردبان 125 میلی متر است.

سینی نردبانی

شاید تعجب کنید که 80 درصد سینی‌‌های کابل مورد استفاده در هر صنعتی، مدل‌های نردبانی هستند زیرا رطوبت در آن‌ها جمع نمی‌شود. از سینی نردبان برای قرار دادن کابل‌های برق استفاده می‌شود. این سینی در اندازه‌های 100، 150، 300، 450، 600، 750 و 900 میلی‌متر با ارتفاع 125 میلی‌متر موجود است.

سینی سوراخ‌دار (مشبک)

برای قرار دادن کابل‌های کنترل از سینی کابل مشبک استفاده می‌شود. این سینی در اندازه‌های 50، 75، 100، 150، 300، 450، 600، 700 و 900 میلی متر با ارتفاع 25 میلی‌متر موجود است. از این کابل برای جمع آوری سیم‌های کنترل استفاده می‌شود.

استانداردهای نصب سینی کابل

دستورالعمل‌‌ها و مشخصاتی در نحوه نصب سینی کابل بیان شده است. شرایط نصب باید به گونه‌ای انجام شود که تداوم الکتریکی سیستم سینی و پشتیبانی از کابل‌‌ها به طور مؤثری حفظ شود. این سیستم باید روشی ایمن و پشتیبانی کننده جهت نصب را برای کابل‌‌ها و سیم‌‌های ذخیره شده فراهم کند.

انواع سینی کابل بر اساس شکل

برای اطمینان از نصب، طراح باید به درستی یک سینی کابل را از نظر سازه‌ای بررسی کرده و شرایط نصب آن‌ را به درستی انجام دهد. این انتخاب بر اساس قدرت، بارگیری و فاصله تکیه گاه‌‌ها صورت می‌گیرد. مهم‌ترین قسمت نصب، این است که سیستم سینی کابل فلزی باید در کل طول خود از تداوم برق برخوردار باشد و پشتیبانی از کابل‌‌ها نیز باید حفظ شوند. با اجرای درست سینی کابل در محل مورد نظر خود، می‌توانید در انجام مدیریت کابل‌‌های خود موفق باشید.

سخن آخر

سینی کابل به مقاطع با اتصالات مرتبط گفته می‌شود که یک سیستم ساختاری سفت و سختی را ایجاد می‌کند که برای بستن ایمن یا پشتیبانی از کابل‌‌ها و مسیرها استفاده می‌شود.

در سیستم‌‌های پردازش مداوم، خرابی سیستم الکتریکی می‌تواند هزینه‌‌های هنگفتی را ایجاد کند و مشکلات جدی ایمنی را برای یک شرکت، مشتری و کارمندان به همراه داشته باشد. یک سیستم سینی کابل به خوبی طراحی و نصب شده، مجهز به انواع کابل‌‌های مناسب، شبکه‌ای از سیم‌‌ها با مزایای فراوان است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

Avatar

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا