تاسیساتتعمیر و نگهداری

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه چقدر است؟ ۷ مشکل رایج موتورخانه

بیش از ۵۰ درصد از ساختمان‌های کشور هنوز هم برای گرمایش و سرمایش از موتورخانه استفاده می‌کنند. درحقیقت، موتورخانه قلب یک ساختمان است! همانطور قلب وظیفه پمپاژ خون در رگ‌ها را بر عهده دارد، موتورخانه نیز آب گرم و سرد را در لوله‌ها به جریان می‌اندازد. از آنجا که مورتوخانه‌ها قدمت بالایی دارند، نحوه تعمیر و نگهداری آن‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل، اغلب پرسیده می‌شود: «موتورخانه‌ها به چه تعمیراتی نیاز دارند و هزینه تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟» با ویکی ساختمون همراه باشید.

ثبت سفارش آنلاین انواع خدمات تعمیر موتورخانه

۷ مشکل رایج موتورخانه‌ها

موتورخانه‌ها ممکن است در طول عمر طبیعی خود بارها دچار مشکلات شوند. عیب‌یابی اساسی مانند تغییر فیلتر هوا یا بررسی تنظیمات ترموستات برای رفع مشکلات دیگ، می‌توانند برخی از مسائل شایع موتورخانه‌ها باشند. بعضی وسایل جانبی در موتورخانه ممکن است گاز کشنده مونوکسیدکربن تولید کنند که سلامت ساکنان را به خطر می‌اندازد. برای محافظت از آسایش و ایمنی افراد، تعمیر و نگهداری موتورخانه امری ضروری است.

۱- افزایش هزینه‌های عملیاتی

اگر هزینه‌های ماهانه گاز هر ساله در فصول زمستان زیاد می‌شود، ممکن است دیگ بیش از حد سوخت مصرف کند. فرسوده شدن می‌تواند دلیل کاهش کارآیی باشد. ساییدگی ناشی از چرخه‌های تکراری گرمایش و سرمایش به تدریج بر اجزای حیاتی آن تأثیر می‌گذارد. یک قانون کلی این است که دیگ برای هر سال فعالیت حدود یک درصد از میزان بهره‌وری سالانه سوخت (AFUE) خود را از دست می‌دهد. بنابراین، با افزایش متناسب در مصرف گاز و هزینه‌های عملیاتی، بهره‌وری انرژی یک واحد استاندارد ۸۰ درصد AFUE با گذشت یک دهه از عمر مفید دستگاه به ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.

تعمیر و نگهداری موتورخانه ها

۲- عملکرد گرمایشی ضعیف (سرد بودن رادیاتورها)

هنگامی که دیگ بیش از اندازه کار می‌کند، ولی در گرم کردن خانه تأثیری ندارد، مشکل ممکن است از پمپ سیرکوله (سیرکولاتور یا سیرکولاسیو) باشد. این دستگاه جریان آب داغ را به سمت رادیاتورها و شیرهای آب منتقل می‌کند. اما قبل از رسیدن به مشکل اصلی، مهم است که موارد زیر را بررسی کنید:

برآورد هزینه ساخت
 • از وصل بودن برق پمپ موتورخانه مطمئن شوید.
 • از وصل بودن ترموستات مطمئن شوید.
 • حتماً شیرهای بالا و پایین پمپ باز باشد.
 • شیر خط بای پاس (خط کناری پمپ) بسته باشد.
 • کوپلینگ پمپ سیرکولاتور سالم باشد.

همچنین گاهی اوقات ممکن است پمپ‌ها به دلیل هوای به دام افتاده، به خوبی کار نکنند. در اینگونه موارد اغلب پمپ دارای یک پیچ یا شیر کوچک است که با چرخاندن آن می‌توان هوای اضافی را آزاد کرد.

مطلب پیشنهادی: تعمیر شیر اهرمی ؛ چکه کردن، فشار کم آب و مشکلات دیگر

نکته: معمولا برای دیگ بهترین درجه شوفاژ در زمستان ۶۰ تا ۶۵ و در تابستان ۵۰ درجه است.

۳- مشکلات احتراق

تعمیر و نگهداری موتورخانه شامل مشکلات احتراق نیز می‌شود. یک سیستم اشتعال معیوب می‌تواند دلیلی روشن نشدن ترموستات باشد. کوره‌های قدیمی و برخی از کوره‌های جدید دارای یک چراغ پایلوت ایستاده برای روشن کردن مشعل اصلی هستند. اگر شعله پیلوت به طور مکرر خاموش شود – که اغلب به علت یک زوج حرارتی معیوب ایجاد می‌شود – مشعل روشن نمی‌شود. در این موارد، ممکن است شعله پیلوت به صورت دستی روشن شود تا مشعل کار کند تا زمانی که متخصص بتواند راه‌حل دائمی‌تری را برای آن پیدا کند. اکثر کوره‌های جدید دارای جرقه زن الکترونیکی هستند. با گذشت زمان، این احتراق‌ها نیز ممکن است به دلیل نقص سیم کشی یا مدار از کار بیفتند.

هزینه تعمیر و نگهداری موتور خانه

۴- ترموستات معیوب

ترموستات وظیفه کنترل دمای گردش آب در پمپ برگشت شوفاژ را بر عهده دارد. ترموستات ضعیف می‌شود و سوئیچ‌های تماسی را طی یک دوره طولانی غیرقابل استفاده می‌کند. این ممکن است باعث شود که ترموستات در دمای اشتباه فعال شود! این ترموستات‌ها همچنین می‌توانند باعث شوند دیگ در اکثر زمان‌ها بیش از حد توان خود کار کند. مهم است که در اسرع وقت موتورخانه خود را به ترموستات الکترونیکی قابل برنامه‌ریزی ارتقا داد. با کنترل مداوم درجه حرارت داخلی، در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد و خانواده خود را از نیاز روزانه برای تغییر تنظیمات ترموستات براساس دمای زمان روز رها خواهید کرد.

۵- صداهای عجیب و غریب!

بعضی از صداها در زمان کارکرد دیگ شنیده می‌شوند. صداهایی‌هایی شبیه به جیغ کشیدن هنگام روشن شدن کوره، معمولاً نشان‌دهنده خرابی بلبرینگ موتور، کثیف بودن پره‌های فَن مشعل و تنظیم نبودن گاز استارت مشعل موتورخانه است. هنگام روشن شدن مشعل‌ها صدای غُرغُر غیرمعمول می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در احتراق را نشان دهد. بعد از مشاهده این مشکل بهتر است فوراً به یک متخصص رجوع کنید تا نسبت به تعمیر و نگهداری موتورخانه اقدامات لازم انجام شود.

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

۶- مشکل در مشعل موتورخانه

خرابی یک جزء داخلی یکی از علل احتمالی خاموش شدن سریع موتورخانه در طول روز است. یک سنسور شعله که در دستگاه تعبیه شده است ممکن است شعله مشعل را به درستی حس نکند و باعث خاموشی زودهنگام شعله شود. در این زمان، حسگر شعله نیاز به تعویض دارد و در صورت برطرف نشدن مشکل، واحد سنسور باید به کلی عوض شود. علت دیگر ممکن است گرمای بیش از حد دیگ و عدم  اعمال محدودیت دمای بالا برای مشعل باشد. گرم شدن بیش از حد دیگ یک خطر ایمنی است که نیاز به رسیدگی سریع دارد.

۷- مبدل حرارتی معیوب

خرابی مبدل حرارتی یکی از موارد ایمنی مهم در موتورخانه است. مبدل حرارتی جریان هوای سیستم را جدا از گاز کشنده مونوکسیدکربن تولید شده در محفظه احتراق نگه می‌دارد. ترک خوردن مبدل حرارتی به این معنا است که دیگ برای کار ایمن نیست و باید خاموش شود. مبدل حرارتی گران‌ترین واحد در دیگ است که باید در زمان خرابی به سرعت تعویض شود.

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه را به چه کسی بسپاریم؟

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه را به چه کسی بسپاریم؟

اول باید بگوییم که هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه بر عهده همه واحدهای ساختمان است، زیرا موتورخانه یک فضای مشاع به حساب می‌آید. ثانیاً مقدار هزینه تعمیر موتورخانه به مواردی مانند حجم و مساحت موتورخانه، متراژ ساختمان، تعداد واحدهای ساختمان و انشعابات بیشتر، قدمت تاسیسات موتورخانه و موارد دیگر بستگی دارد. اغلب موارد زیر در زمان تعمیر موتورخانه توسط متخصص تاسیسات انجام می‌شوند:

 • تنظیم موتورخانه
 • رسوب‌زدایی و شستشوی دیگ
 • رفع مشکلات دیگ و مشعل در موتورخانه
 • تعمیر و نگهداری پمپ
 • تعمیر بویلر و مشعل
 • تنظیم شیر برقی مشعل
 • تعویض شیر فلکه
 • تعمیر و تعویض منبع آب دوجداره
 • تعمیر و نگهداری تاسیسات لوله کشی
 • نصب دمپر بارومتریک عایق‌کاری لوله و دیگ
 • نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند موتورخانه

کلام آخر

در وهله اول با تعمیر و نگهداری منظم و پیشگیرانه می توان از بسیاری مشکلات موتورخانه جلوگیری کرد. با تعمیر و مراقب منظم نیز می‌توان از بروز مسائل مزمن مانند عملکرد پایین گرمایش و خطاهای عملکردی جلوگیری کرد. تنظیم سالانه موتورخانه به معنای بررسی کلیه عملکردها برای تشخیص هرگونه مشکل است که می‌تواند هزینه‌بَر بوده و باعث سلب آسایش و رفاه اهالی ساختمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا