دانشنامه ساختمانمدیریت و کنترل پروژه

نرم افزار پریماورا چیست؟ بهترین راه حل مدیریت پروژه را بشناسید

پریماورا (Primavera) یک نرم افزار مدیریت پروژه سازمانی است. این برنامه شامل مدیریت پروژه، برنامه ریزی، تجزیه و تحلیل ریسک، مدیریت فرصت‌ها، مدیریت منابع، همکاری و قابلیت‌های کنترلی است. پریماورا برنامه‌ای بسیار پرطرفدار است و در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما چه ویژگی‌هایی باعث شده تا این نرم افزار تا این اندازه محبوب باشد؟ با ویکی ساختمون همراه باشید.

تاریخچه پریماورا

شرکت پریماورا سیستمز در سال 1983 توسط دیک فاریس و جوئل کوپلمن در فیلادلفیای آمریکا تاسیس شد. در سال 1998، سیستم نرم افزاری شروع به تبدیل شدن به یک رویکرد مبتنی بر سرور شد که به این نرم افزار اجازه می‌داد به عنوان یک سیستم مدیریت پروژه عمل کند. با این کار رویکرد جدید از ارائه نرم افزار آغاز شد. این ویژگی کمک کرد تا این برنامه هم از طریق یک کاربر مستقل و هم از طریق کل سازمان قابل برنامه ریزی باشد.

شرکت اوراکل در سال 2008 این نرم افزار را خریداری کرد و آن را به واحد تجارت جهانی پریماورا تبدیل کرد. اوراکل رهبر بازار در سیستم‌های حسابداری و مالی مبتنی بر سازمان  است و پریماورا P6 برای تطبیق بهتر با این محیط توسعه یافته است. تحولات بیشتر، این نرم افزار را در جایگاه بزرگ‌ترین برنامه مدیریت پروژه برای صنایع ساختمانی، داروسازی، نفت و گاز، پالایشگاه و غیره قرار داد.

تعریف نرم افزار پریماورا

تعریف نرم افزار پریماورا

پریماورا یک برنامه کنترل پروژه است که برای برنامه ریزی، مدیریت و اجرای کارهای ساختمانی استفاده می‌شود. این برنامه تجسم مدرن خود را به عنوان ابزاری برای افزایش کارایی هنگام برنامه ریزی نشان می‌دهد که باعث کاهش خطاها می‌شود.

برآورد هزینه ساخت

یکی از راه‌های انجام این کار، ارائه قابلیت مشاهده به کار است، بنابراین می‌توان تنگناهای احتمالی را شناسایی و برطرف کرد، قبل از اینکه باعث تاخیر شوند. این برنامه قابلیت این را دارد که بر روی هر پروژه با هر مقیاسی کاربردی باشد.

پریماورا P6 دارای دو نسخه اصلی به شرح زیر است:

 • Primavera P6 PPM معمولاً با نام Primavera P6 Professional شناخته می‌شود.
 • Primavera P6 EPPM که معمولاً تحت عنوان مدیریت نمونه کارها پروژه سازمانی شناخته می‌شود.

مطلب پیشنهاد: برنامه ریزی و کنترل پروژه چیست؟ اصول، مراحل و اهداف

اهمیت استفاده از پریماورا

پریماورا رهبر بازار در انتخاب بهترین برنامه جهت برنامه ریزی و کنترل پروژه است. این نرم افزار به سازمان امکان می‌دهد به طور مستقیم به سیستم‌های حسابداری شرکت‌های بزرگ متصل شود.

جذابیت این نرم افزار در یک محیط سازمانی این است که استراتژی‌های برنامه ریزی و اجرای پروژه می‌توانند با فرآیندهای حسابداری و تصمیم گیری اجرایی مطابقت داشته باشند. توانایی پریماورا به صورت سفارشی و مطابق با نیازهای سازمانی، باعث شده است تا پروژه‌های بزرگ در نهایت برنامه ریزی اجرا شوند.

ویژگی‌های نرم افزار پریماورا

ویژگی‌های نرم افزار پریماورا

برخی از ویژگی‌های اصلی این برنامه به شرح زیر هستند:

زمانبندی: برای اطمینان از برنامه‌ریزی صحیح، پریماورا  شامل آرایه‌ای از هشدارهای برنامه‌ریزی و ابزارهای گزارشگری است که منجر به حفظ پروژه طبق برنامه و در حد بودجه پیش‌بینی می‌شود.

مدیریت ریسک و فرصت‌ها: مدیران پروژه به راحتی می‌توانند زمان وقوع ریسک‌ها و تأثیر این خطرات را در خط مبنای برنامه مشخص کنند. ریسک اولیه و تکراری توسط مدیران پروژه و همچنین تجزیه و تحلیل فرصت‌ها در برنامه انجام می‌شود.

مدیریت منابع: استفاده از منابع می‌تواند توسط مدیران پروژه در پریماورا به دقت کنترل شود و پیش‌بینی تغییرات در دسترس بودن منابع را ایجاد می‌کند. برای ادامه مسیر پروژه، مدیران پروژه مشخص می‌کنند که منابع دیگری ممکن است در این نرم افزار هدایت شوند. کاربران می‌توانند با بهره گیری از ابزار تجسم، داده‌های خام را به فایل‌های گرافیکی قابل فهم و قابل اشتراک گذاری تبدیل کنند.

مدیریت قرارداد: مدیران پروژه می‌تواند با کمک پریماورا، چندین پروژه یا برنامه را کنترل کنند. مدیران پروژه می‌توانند اطلاعات را از پایگاه داده اوراکل در چند ثانیه کپی کنند و این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک پروژه جدید بلافاصله بعد از اتمام پروژه قبلی آغاز می‌شود.

کاربرد پریماورا

این نرم افزار توسط مدیران پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. هر متخصص پروژه‌ای مانند مهندسان، برنامه‌ریزان و سایر افرادی که در برنامه‌ریزی، مدیریت و گزارش پروژه نقش اساسی دارند می‌تواند از پریماورا بهره‌مند شوند. این ابزار برای کمک به کنترل و مدیریت پروژه‌های پیچیده ساخته شده است.

این نرم افزار برای مدیریت جدول زمانی اجرا و برآورد هزینه و منابع پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. از این برنامه می‌توان برای برنامه ریزی و مدیریت کارهای تعمیر و نگهداری مداوم در تأسیسات شبکه مانند نیروگاه بادی یا شبکه برق استفاده کرد. پروژه‌های دارای ریسک بالا که نیاز به دقت در برنامه ریزی اجرایی دارند نیز جزء کاربردهای اصلی این نرم افزار هستند.

مزایای استفاده از پریماورا

مزایای استفاده از پریماورا

 • دارای یک پلتفرم یکپارچه است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا کارهای خود را اولویت بندی، اجرا و نظارت کنند.
 • دارای یک سیستم چند کاربره است که به تیم‌ها این اجازه را می‌دهد تا همزمان بر روی یک پروژه خاص در سازمان کار کنند.
 • گزارش در زمان واقعی یا داده‌های مشخصی را ارائه می‌دهد که امکان برنامه ریزی و بررسی‌های دیگر را فراهم می‌کند.
 • داشبورد پریماورا به کاربران این امکان را می‌دهد تا با انعطاف پذیری بالا، یک پروژه واحد یا چندین پروژه را مدیریت کنند.
 • این برنامه را می‌توان در چندین دستگاه مانند لپ تاپ، تبلت و دستگاه‌های تلفن همراه برای دسترسی در هر مکان و هر زمان استفاده کرد.

معایب استفاده از پریماورا

 • بسیار گران است و به نسبت دیگر برنامه‌های کنترل پروژه نیاز به تخصیص بودجه بیشتری دارد.
 • رابط کاربری پیچیده این نرم افزار قدیمی به نظر می‌رسد و در حد طراحی و سهولت استفاده برنامه‌های جدید مدیریت پروژه نیست.
 • یادگیری از برنامه سخت است و افراد نیاز به آموزشی تخصصی دارند.
 • پریماورا فقط برای ویندوز است و برای مَک (سیستم عامل دسکتاپ اَپل) پلتفرمی ارائه نداده است.
 • برای پروژه‌های کوچک و ساده، دست و پا گیر است.

سخن آخر

پریماورا محصول شرکت چند ملیتی فناوری کامپیوتر اوراکل است. بسیاری از ابزارهای نرم افزاری مدیریت و کنترل پروژه وجود دارند اما تعدادی کمی از این برنامه‌ها هستند که همه نیازها را برطرف می‌کنند. در زمانی که مدیران پروژه می‌پرسند: «چگونه می‌توانیم بهترین راه حل مدیریت پروژه متناسب با سازمان، پروژه و نحوه کار تیمی را پیدا کنیم؟» باید بگویم که پریماورا می‌تواند همان چیزی باشد که به دنبالش هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا