چیدمان

چیدمان منزل کوچک : ۱۵ ایده برای داشتن خانه‌ای کوچک اما دلباز

طراحی داخلی و چیدمان منزل کوچک همیشه چالش برانگیز است. زیرا باید به شکلی انجام شود که علاوه بر زیبایی بتوان از سانتی‌متر به سانتی‌متر فضا تا جای ممکن استفاده نمود. ایده برای چیدمان خانه‌های کوچک از ایده‌های اتاق نشیمن کوچک و اتاق‌های غذاخوری کوچک گرفته تا اتاق خواب‌های کوچک، حمام‌های کوچک‌، آشپزخانه‌های کوچک، ایده‌های راهرو، طراحی اتاق استودیو و اتاق بچه‌ها یا حتی راه‌حل‌های صرفه‌جویی در فضای کوچک خانه است که در این مقاله از ویکی‌ساختمون به آن‌ها می‌پردازیم.

۱- استفاده از المان‌هایی با خطوط عمودی

دیوارپوش چوبی با خطوط عمودی

تصویر بالا کلبه‌ای کوچک در یک مزرعه در ایالت ولز انگلستان است. استفاده از دیوارپوش چوبی با خطوط عمودی باعث می‌شود تا ارتفاع حمام کوچک این کلبه کمی بلندتر و دلباز تر به نظر برسد. دور سینک نیز با پرده پوشانده شده تا نقشی شبیه به کابینت روشویی را ایفا کرده و هرگونه لوله و وسایل اضافی بد منظره را پنهان نماید.

۲- تخت خواب باکسی در اتاق خواب کوچک

چیدمان اتاق خواب کوچک

یکی از ایده‌های مورد علاقه ما در چیدمان منزل کوچک، بنایی تاریخی در اسکاتلند است که با هدف استفاده‌ بهینه از فضای خانه بازسازی شده است. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید ایده باکس تخت خواب که در اتاق این خانه به کار رفته بسیار جذاب و کارآمد می‌باشد. همچنین استفاده از متریال پارچه به عنوان دیوارپوش اطراف تخت خواب حس متفاوتی به آن داده است. با کمی خلاقیت در اجرای این ایده هم می‌توانید صاحب یک تخت خواب و هم کمد‌های جادار و زیبا باشید.

برآورد هزینه ساخت

ایده چیدمان اتاق خواب کوچک

تصویر بالا نمونه‌ی دیگری از کاربرد این ایده را نشان می‌دهد.

۳- چیدمان منزل کوچک و جداسازی فضا با متریال

چیدمان منزل کوچک و جداسازی فضا با متریال

تصویر بالا یک اقامتگاه ماهیگیری در اسکاتلند را نشان می‌دهد که انتخاب مناسب متریال در معماری و طراحی داخلی آن مورد توجه است. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید جداسازی فضای آشپزخانه از فضای غذا خوری و نشیمن تنها با انتخاب متریال‌های مختلف شامل چوب برای پذیرایی و کاشی برای آشپزخانه با حفظ هارمونی به خوبی انجام شده است.

۴- چیدمان منزل کوچک ساده با رنگ‌های روشن و خنثی

استفاده از رنگ‌های روشن و رنگ‌های خنثی

در تصویر بالا اتاق خواب کوچک یک خانه قایقی کوچک را می‌بینید که با رنگ‌های سفید و خاکستری نقاشی شده است. رنگ‌های روشن باعث می‌شوند فضای اتاق بزرگتر نشان داده شود در حالی که ملافه‌های تخت با رنگ خاکستری و آبی یک حس دریایی را به این طرح اضافه می‌کند. به طور کلی استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی به جای رنگ‌های گرم و تند باعث می‌شود که در نهایت به یک چیدمان منزل کوچک و ساده دست یابید.

مطلب پیشنهادی: نقش رنگ در دکوراسیون داخلی؛ نکات ضروری ترکیب رنگ در چیدمان خانه

۵- خلق فضاهای تاکیدی در اتاق نشیمن کوچک

خلق فضاهای تاکیدی در اتاق نشیمن کوچک

اتاق نشیمن کوچکی که در تصویر بالا می‌بینید متعلق به یک طراح است. او برای طراحی و چیدمان منزل کوچک خود رنگ صورتی بسیار ملایمی را برای نقاشی دیوار خانه انتخاب کرده است. یک قفسه کتاب توکار و بلند در اتاق نشیمن کوچک المان دیگریست که در چیدمان و دکوراسیون این خانه به کار رفته و بر ارتفاع این اتاق کوچک تاکید دارد و یک مجموعه داستان تخیلی رنگارنگ را در خود جای داده است.

۶- استفاده از فضاهای پرت و قناس خانه

طراحی فضای پرت خانه

یکی از کارهایی که می‌توانید برای طراحی و چیدمان منزل کوچک خود انجام دهید، استفاده خلاقانه و بهینه از فضاهای قناس و گوشه‌هاست. در تصویر بالا می‌بینید که اتاق خواب اضافی خانه دارای سقف شیب‌دار و فرمی نامناسب است که طراح در آن فضا یک تخت خواب با فضای داخلی برای ایجاد یک گوشه دنج ایجاد کرده است.

طراحی فضای قناس خانه

شما هم می‌توانید این کار یا کارهای مشابهی را با توجه به نیازتان برای گوشه‌های قناس خانه، زیر راه پله‌ها و فضاهای پرت خانه انجام دهید.

۷- کمی خلاقیت در چیدمان اتاق خواب کوچک

تخت خواب باکسی در اتاق خواب کوچک

تصویر بالا نمونه‌ای از یک طراحی و چیدمان اتاق خواب کوچک است. در این طراحی سعی شده تا هر حال و هوایی در فضای اتاق گنجانده شود. قرار دادن تخت خواب در زیر پنجره، قرار دادن کتابخانه در پای تخت و بر روی دیوار و همچنین جداسازی این فضای دنج به کمک پرده از کل اتاق المان‌هایی هستند که شخصیت این اتاق را تشکیل داده‌اند.

۸- هارمونی رنگی و جداسازی فضا با انتخاب رنگ

هارمونی رنگی و جداسازی فضا با انتخاب رنگ

تصویر بالا گوشه‌ای از آشپزخانه در آپارتمان کوچکی در لندن را نشان می‌دهد. در این آپارتمان همه‌ دیوارها به رنگ آبی هستند و رنگ گرم کابینت‌ها به گونه‌ای انتخاب شده تا هم هارمونی لازم از نظر تناژ را با رنگ آبی اتاق نشیمن داشته باشد و هم به ایجاد حس فضایی جداگانه در آپارتمان کمک می‌کند.

۹- کتابخانه بزرگ در چیدمان منزل کوچک

کتابخانه بزرگ در چیدمان منزل کوچک

تصویر بالا را با دقت تماشا کردید؟ این اتاق نشیمن واقعاً بهشتی است برای دوستداران کتاب. اگر بسیار اهل کتاب خواندن هستید و نمی‌دانید کتاب‌هایتان را چگونه در چیدمان منزل کوچک خود جای دهید این ایده می‌تواند شما را نجات دهد. کافی است یکی از دیوارهایتان را به این کار اختصاص دهید. چه دیواری بهتر از دیوار دور پنجره؟

۱۰- از رنگ‌های به کار رفته در دیوارکوب‌هایتان الهام بگیرید

کتابخانه بزرگ در چیدمان منزل کوچک

یک نمونه عالی در چیدمان یک اتاق نشیمن کوچک با استفاده از دکوراسیون‌های رنگارنگ با رنگ‌ها‌ی تیز و درخشان در خانه‌ای شهری در غرب لندن با داشتن گنجینه‌های فراوان عتیقه در تصویر بالا نمایان است. احتمالا شما هم احساس کرده‌اید که این چیدمان احساس جادار بودن و در عین حال گرمی و دنج بودن را به خوبی القا می‌کند و و نمونه‌ی خوبی از چیدمان منزل کوچک با وسایل زیاد است. استفاده از متریال گچ و سنگ مرمر در ساخت شومینه در کنار ترکیب رنگی روشن و شاد تاثیر زیادی در ایجاد حس بزرگی و لوکس بودن خانه دارد. به غیر از همه‌ی این‌ها، آیا هماهنگی ترکیب رنگی کوسن‌ها با ترکیب رنگی به کار رفته در تابلوی بالای شومینه توجهتان را به خود جلب نکرد؟ این عالی است.

۱۱- آویزان کردن همیشه و در همه جا به کار می‌آید

ایده برای چیدمان آشپزخانه کوچک

یکی از روش‌ها و ایده‌های ذخیره‌سازی و استفاده‌ی بهینه از فضا، استفاده هوشمندانه از گوشه‌ها و به کارگیری تکنیک آویزان کردن وسایل است. تصویر بالا به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید از طریق آویزان کردن تابه‌ها و قابلمه‌هایتان در گوشه‌ای از آشپزخانه، نه تنها شخصیت تازه‌ای به فضا و چیدمان آشپزخانه کوچک‌تان بدهید، بلکه جای زیادی را در کابینت‌هایتان برای استفاده‌های بهتر ذخیره کنید.

۱۲- چیدمان خانه کوچک برای فریلنسرها

چیدمان خانه کوچک برای فریلنسرها

آیا شما و همسرتان فریلنسر هستید و به صورت دورکاری از منزل کسب درآمد می‌کنید؟ تصویر بالا ایده‌ی خلاقانه‌ی زن و شوهریست که می‌خواستند چیدمان منزل کوچک خود را بر اساس شرایط کاریشان انجام دهند. میز جمع و جور با عرض کم و ارتفاع زیاد بدون پایه که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا هم به صورت نشسته بر روی صندلی‌های پایه بلند و هم به صورت ایستاده بتوانند کار کنند و در عین حال کمترین فضا را از خانه‌ی کوچک‌شان اشغال کرده‌اند. زیبا نیست؟

۱۳- در چیدمان خانه کوچک خود از آینه استفاده کنید

آینه در چیدمان خانه کوچک

یکی از ایده‌های مفیدی که می‌توانید برای بزرگ‌تر و دلباز شدن در چیدمان منزل کوچک‌تان انجام دهید استفاده از نور طبیعی و بکارگیری آینه‌ها برای گسترش فضا می‌باشد. در تصویر بالا نیز این مسئله به خوبی نشان داده شده است.

۱۴- اشیا مورد علاقه‌ خود را بچینید

چیدمان منزل کوچک عروس

قرار دادن چیزهای مورد علاقه در یک محیط جدید می‌تواند حال و هوای تازه‌ای در خانه ایجاد کند. یکی از کارهایی که در چیدمان منزل کوچک نباید فراموش کنید توجه چند برابر به علایق‌تان است. زیرا بهتر است در یک فضای کوچک کلکسیونی از چیزهای مورد علاقه‌تان را بچینید تا هرگز دلتان در آنجا نگیرد.

۱۵- استفاده از کاناپه کوچک به جای ست کامل مبلمان

چیدمان منزل کوچک بدون مبل

یکی از ایده‌های بسیار کاربردی برای چیدمان منزل کوچک این است که فکر جا دادن ست کامل مبلمان را که بسیار جاگیر هستند از سرتان بیرون کنید. در عوض برای نشیمن کاناپه‌های جمع و جور را متناسب با سایز پذیرایی خانه بسازید. چیدمان منزل کوچک بدون مبل هم می‌تواند جالب باشد. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید در این اتاق نشیمن سعی شده تا از همه‌ فضا به طور کامل استفاده شود. در واقع این اتاق بسیار کوچکتر از چیزیست که نشان می‌دهد. اما با تغییر در سبک مبلمان و چیدمان آن و بیشترین استفاده از فضا، بزرگتر و دلبازتر از چیزی که هست به نظر می‌رسد.

چیدمان منزل کوچک ایرانی

سخن آخر

در این مقاله از ویکی‌ساختمون ۱۵ ایده کاربردی و جذاب درباره‌ی چیدمان منزل کوچک به شما معرفی کردیم. ایده‌هایی که می‌توانید آن‌ها را در منزل خود به کار بگیرید. آیا شما نیز در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنید؟ آیا تا به حال برای چیدمان منزلتان با مشکلی مواجه بوده‌اید؟ می‌توانید نظریات و تجربیات خود را درباره چیدمان منزل کوچک برایمان کامنت کنید.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون تراس و بالکن کوچک ؛ ۱۵ ایده خلاقانه با تصاویر جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا