مدیریت و کنترل پروژه

معرفی بهترین کتاب های مدیریت پروژه برای مبتدیان و حرفه‌ای‌ها

برای هر فعالی در حوزه مدیریت پروژه از یک مهندس گرفته تا دانشجوی سال اول، افزایش دانش و آگاهی در خصوص مدیریت پروژه می‌تواند هم مفید و هم به یک مزیت برای فرد تبدیل شود. کتاب‌های مهمی در همین رابطه در دسترس علاقه‌مندان هستند که بسیاری به فارسی برگردان شده‌اند و بسیاری هم به زبان اصلی در دسترس هستند. در این مقاله از ویکی ساختمون قصد داریم تا به معرفی بهترین کتاب های مدیریت پروژه بپردازیم.

فهرست بهترین کتاب‌های مدیریت پروژه

 • کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه
 • کتاب راهنمای کامل مدیریت پروژه برای مبتدیان
 • کتاب مدیریت پروژه: نگرش سیستماتیک به برنامه ریزی، زمان بندی
 • کتاب مدیریت پروژه: فرآیند مدیریتی
 • کتاب چک لیست‌های مدیریت پروژه به زبان ساده
 • کتاب مدیریت پروژه برای غیر مدیران پروژه
 • کتاب مدیریت پروژه: مطالعات موردی
 • کتاب مدیریت پروژه برای انسان‌ها
 • کتاب مدیریت پروژه‌های ساختمانی

کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه

کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه (A Guide to the project management body of knowledge) را می‌توان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کتاب های حوزه مدیریت پروژه در نظر گرفت. یکی از تأثیرگذارترین و معتبرترین کتاب‌ها است که اغلب به اختصار پی. اِم بوک (PMBOK) خطاب می‌شود. این کتاب در سال 1996 منتشر شده است.

کتاب راهنمای پیکرۀ دانش مدیریت پروژه

این کتاب در هسته اصلی خود، فراآیندهای مدیریت پروژه را گسترش می‌دهد. می‌توانید از فرآیندهای موجود در این کتاب به نفع خود استفاده کنید. آن‌ها را در پروژه‌های خود اعمال کنید و تجربه خود را قدم به قدم بهبود بخشید.

مطلب پیشنهادی: مدیریت زمان پروژه در PMBOK6th

برآورد هزینه ساخت

این کتاب روش‌های بهینه و عمل گرای ایده‌آلی را برای استفاده در مدیریت پروژه به شما نشان می‌دهد. دستورالعمل‌های این کتاب بیشتر اوقات در خصوص بیشتر پروژه‌ها از کوچک گرفته تا بزرگ قابل اجرا هستند. شایان ذکر است که این کتاب یک راهنمای تخصصی جامع است و یک رمان یا یک داستان نیست. برای درک کامل موضوع این کتاب ممکن است به دانش قبلی نیاز داشته باشید.

کتاب راهنمای کامل مدیریت پروژه برای مبتدیان

کتاب راهنمای کامل مدیریت پروژه برای مبتدیان (Project Management: Absolute Beginner’s Guide) از دیگر کتاب های نام آشنا در حوزه مدیریت پروژه است.

همان طور که از عنوان کتاب برمی‌آید، این کتاب برای کسانی نوشته شده است که تازه در ابتدای مسیر هستند و می‌خواهند سفر خود به دنیای مدیریت پروژه را آغاز کنند یا این که قبلاً هرگز دل به دریای مدیریت پروژه‌ها نزده‌اند.

کتاب راهنمای کامل مدیریت پروژه برای مبتدیان

در این کتاب خواهید آموخت که چگونه با مدیریت پروژه می‌توانید سکان هدایت خود را بدست آورید. کسانی که این کتاب را خوانده‌اند، دستورالعمل‌های ساده آن را در مورد چگونگی موفقیت در هر کاری بسیار مؤثر توصیف کرده‌اند.

این کتاب شامل بهترین روش‌های مدیریت پروژه است. نویسنده این کتاب یعنی گرِگ هارین (Greg Horin) شما را در مسیر خواندن کتاب راهنمایی می‌کند تا بدین طریق بتوانید همه موارد ضروری و اصلی را که برای ایجاد هر پروژه‌ای و رسیدن به یک موفقیت احتیاج دارید، به اجرا بگذارید.

مطلب پیشنهادی: نرم افزار مدیریت پروژه ؛ 6 تا از بهترین‌ها

از آنجا که این یک راهنمای کامل برای مبتدیان است، به شما چشم انداز کاملی از نحوه مدیریت پروژه را می‌دهد. از طرفی هم دید خوبی نسبت به این که چگونه می‌توان از پروژه‌های سخت بهینه استفاده کرد یا از فناوری‌های در دسترس نهایت بهره را برد، را به شما می‌دهد.

این کتاب به شما یاد می‌دهد که چگونه یک رهبر باشید. با تمرکز بر رهبر بودن در یک پروژه، یاد می‌گیرید که چگونه از عهده انجام هر کاری برآیید. شما می‌آموزید که چگونه وظایف و مسئولیت‌های محول شده خود را برنامه ریزی، سازماندهی و برآورد کنید.

کتاب های مدیریت پروژه: نگرش سیستماتیک به برنامه ریزی، زمان بندی

به گفته بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه مدیریت پروژه، کتاب مدیریت پروژه: نگرش سیستماتیک به برنامه ریزی، زمان بندی (Project Management: A Systems Approach to Planning, Scheduling, and Timing) می‌تواند برای بسیاری از علاقه ماندن به این زمینه از جنبه‌های مختلفی مفید باشد.

این کتاب با مهارت هر چه تمام نویسنده توانسته است که عمده گرایش‌های مدیریت پروژه را بدون دور شدن از مسیر اصلی پوشش دهد.

این کتاب در مورد مدیریت پروژه سیستم محور است. صحبت کردن درمورد تنظیم یک برنامه کامل برای پروژه خود، اجرای دقیق آن و سپس کنترل آن از مهم‌ترین موضوعاتی هستند که در این کتاب به طور مفصل به آن‌ها پرداخته شده است.

علاوه بر این، این کتاب شامل موضوعات دیگری همچون معیارهای پروژه، مدیریت ذی‌نفعان، نقاط عطف تأیید مشتری، مدیریت پروژه فوری و شکست در حاکمیت پروژه است که به خوبی مورد بحث قرار گرفته‌اند.

کتاب مدیریت پروژه: فرآیند مدیریتی

در معرفی بهترین و مؤثرترین کتاب های مدیریت پروژه نمی‌توان و نباید که از کتاب مدیریت پروژه: فرایند مدیریتی (Project Management: the Managerial Process) غافل شد.

کتاب مدیریت پروژه: فرآیند مدیریتی (Project Management: the Managerial Process) از کتاب های برجسته در زمینه مدیریت پروژه است. این نه تنها با روش‌های فنی مختص مدیریت پروژه، بلکه با رویکرد رفتاری نیز سعی در آموزش و راهنمایی خوانندگان دارد. به این ترتیب شما در سناریوهای دنیای واقعی به عنوان یک مدیر محصول آموزش داده خواهید شد.

کتاب مدیریت پروژه: فرایند مدیریتی

مدیریت پروژه در هسته اصلی یک سازمان قرار دارد که هسته اصلی این کتاب نیز در همین رابطه است. این کتاب برای تجهیز شما با ابزار و تفکر برای دست یابی به راه‌حل‌ها، اقدام به تشریح و بررسی مطالعات موردی خارج از زندگی واقعی ارائه می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع برنامه زمانبندی پروژه از MSP تا پریماورا و روش‌های آنلاین جذاب

نویسندگان این کتاب یعنی اریک لارسون و کلیفورد گرِی به طور کلی عناصر اساسی مدیریت پروژه و عناصر مرتبط با مردم را از هم جدا کرده‌اند. نهایتاً می‌توانید این کتاب را به ‌عنوان یک مرجع عالی برای آموزش خود در نظر بگیرید.

کتاب چک لیست‌های مدیریت پروژه به زبان ساده

کتاب چک لیست‌های مدیریت پروژه به زبان ساده (Project Management Checklists For Dummies) نیز از چند جنبه می‌تواند برای افراد تازه کار در زمینه مدیریت پروژه مفید باشد. این کتاب می‌تواند برای سفر شما که آموزش خاصی در خصوص مدیریت پروژه نداشته‌اید به دنیای پر از پیچیدگی مدیریت پروژه بسیار مفید باشد.

کتاب چک لیست‌های مدیریت پروژه به زبان ساده

مدیریت پروژه در هر سطح و مقیاسی شامل چک لیست‌هایی در سطح ابتدایی خود است؛ در این کتاب به طرز ماهرانه‌ای از چک لیست‌ها برای آموزش مدیریت پروژه استفاده شده است.

موضوع استخراج مفاهیم اساسی از کتاب را بسیار آسان می‌کند. در این کتاب خواهید توانست تا به سرعت چک لیست‌ها را مقایسه کنید تا دریابید کدام ابزار مدیریتی برای وظیفه‌ای که باید مدیریت کنید کافی و بهینه است.

کتاب مدیریت پروژه برای غیر مدیران پروژه

کتاب مدیریت پروژه برای غیر مدیران پروژه (Project Management for Non-Project Managers) از دیگر کتاب های جالب نوشته شده در حوزه مدیریت پروژه است. این کتاب برای آن دسته از اشخاصی می‌تواند بسیار مفید باشد که آموزش‌های خود از مدیریت پروژه را به طریق سنتی و بیشتر تجربی کسب کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی: مدیر پروژه کیست؟ قهرمان و پاسخگوی سرنوشت پروژه را بشناسید!

این کتاب دقیقاً همان گونه است که عنوانش سعی در توصیف کردن آن دارد. یک کتاب مدیریت پروژه برای مدیرانی که سابقه مدیریت پروژه کمتر دارند. به عنوان یک مدیر، شاید شما بدون اینکه خبر داشته باشید از قبل اصول مدیریت پروژه را در حوزه کاری خود به کار گرفته باشید.

کتاب مدیریت پروژه برای غیر مدیران پروژه

این کتاب با استفاده از مهم‌ترین مهارت‌های مدیریت پروژه مانند ساختارهای شکست کار، روش‌های مدیریت ریسک، گزارش عملکرد، تکنیک‌های تجزیه و تحلیل مشاغل و تکنیک‌های توالی برنامه، همه مدیران غیر مدیریت پروژه را تشویق می‌کند تا به فضای مدیریت پروژه بیشتر بپردازند.

کتاب مدیریت پروژه: مطالعات موردی

کتاب مدیریت پروژه: مطالعات موردی (Project Management Case Studies) از دیگر کتاب‌هایی است که در لیست بهترین کتاب های مدیرت پروژه قرار می‌گیرد. این کتاب به دلیل پرداختن به نمونه‌های واقعی و عملی شده مدیرت پروژه از جنبه خود می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

مطلب پیشنهادی: برنامه ریزی و کنترل پروژه چیست؟ اصول، مراحل و اهداف

این کتاب یکی از بهترین کتاب های مدیریت پروژه است که شامل موارد پروژه‌هایی موردی از شرکت‌های بزرگی همچون دیزنی، ایرباس، موتورولا و موارد دیگر است. از آنجا که مطالعات موردی برای مدیران پروژه ضروری است، این کتاب فرصتی منحصر به فرد برای تجربه مدیریت پروژه در عمل با تمرکز روی برخی از شرکت‌های مطرح در سراسر جهان را به شما می‌دهد.

کتاب مدیریت پروژه برای انسان‌ها

کتاب مدیریت پروژه برای انسان‌ها: کمک به مردم برای به سرانجام رساندن وظایف خود (Project Management for Humans: Helping People Get Things Done) نیز از کتاب های شناخته شده و منحصر به فرد در حوزه مدیریت پروژه است.

این کتاب که توسط برت هارند نوشته شده است، حس کسل کننده بودن را از مدیریت پروژه دور می‌کند و اقدام به ارائه تجربه‌های شخصی و مشاوره عملی می‌کند که هر کسی می‌تواند برای موفقیت در مدیریت پروژه‌ها از آن‌ها استفاده کند.

شما در این کتاب با اصول تاکتیکی مانند برآورد و برنامه ریزی پروژه‌ها و همچنین نحوه توسعه مهارت‌های نرم مانند همدلی و ارتباط آشنا خواهید شد. همه این‌ها برای کمک به شما در مدیریت آسان‌تر افراد و پروژه‌ها طراحی شده‌اند. اگر به دنبال یک رویکرد شخصی در مدیریت پروژه هستید، این روش در این کتاب برای شما مناسب خواهد بود.

کتاب مدیریت پروژه‌های ساختمانی

کتاب مدیریت پروژه‌های ساختمانی (Construction Management JumpStart) یکی از بهترین کتاب های نوشته شده در حوزه مدیریت پروژه ساختمانی است. این کتاب که توسط یک متخصص با بیش از 20 سال تجربه به عنوان یک پیمانکار رسمی نوشته شده است.

کتاب مدیریت پروژه‌های ساختمانی

در این کتاب مقدماتی در مورد اصول مدیریت پروژه‌های ساختمانی مورد بحث قرار گرفته است. این کتاب با تکیه بر این اصول به شما در مورد موضوعات خاصی از صنعت ساختمان مانند مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) آموزش می‌دهد.

سخن آخر

کتاب های مدیریت پروژه که در این مقاله به معرفی بهترین و مؤثرترین آن‌ها پرداخته شد در صورتی که در جای مناسب به کار گرفته شوند بدون شک می‌توانند نقش بسیار مهمی در ارتقای سطح دانش افراد در زمینه مدیریت پروژه انواع پروژه‌های صنعتی و ساختمانی داشته باشند.

اگر شما هم کتاب خوبی می‌شناسید خوشحال خواهیم شد به ما معرفی کنید!

منبع
simplilearnplanteamganttntaskmanager

2 دیدگاه

  1. سلام
   بسیار عالی
   ممنون از اینکه به ما و کاربران ویکی ساختمون، پیشنهاد سازنده ارائه می‌کنید.
   تندرست و مانا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا