دیوار

انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون برای سلیقه‌های مختلف

قبل از آنکه درباره انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون صحبت کنیم، باید بدانید که: «در سال 1785 کریستوپ فیلیپ اوبرکامف اولین دستگاه برای چاپ رنگی روی ورق‌های کاغذ دیواری اختراع کرد. از آن زمان تاکنون ساخت کاغذ دیواری تکامل یافت تا به یک بخش مهم در دنیای طراحی داخلی تبدیل شود.» امروزه از کاغذ دیواری یا دیوارپوش برای پوشش نهایی دیوار قسمت‌های مختلف فضای داخلی استفاده می‌شود.

یکی از این بخش‌ها که اغلب مورد توجه اکثر افراد است، دیوار پشت تلویزیون است. درواقع، این دیوار به دلیل قرار گرفتن تلویزیون، جایگاه ویژه‌ای نسبت به دیگر دیوارهای خانه دارد و می‌تواند تداعی کننده زیبایی، احساس و سرگرمی باشد. بنابراین، برای اینکه بدانید بهترین کاغذ دیواری برای پشت تلویزیون کدام است، با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون

انتخاب هر یک از مدل‌های کاغذ دیواری‌، برحسب مقدار بودجه و علاقه شخصی قابل خریداری هستند. هرکدام خصوصیات فیزیکی و ظاهری متفاوتی دارند و می‌توانند براساس سبک محیط داخل و سلیقه افراد انتخاب شوند. انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون به شرح زیر هستند:

کاغذ دیواری سنتی

انواع کاغذ دیواری پشت تلویزیون

کاغذ دیواری سنتی یکی از محبوب‌ترین نوع از کاغذ دیواری‌های پشت تلویزیون است. این مدل می‌تواند یک یا دو لایه باشد. سلولز ماده اصلی این محصول است. کاغذ دیواری سنتی، بسیار اکولوژیکی است (مطابق با عناصر طبیعت است)، به همین دلیل اجازه می‌دهد دیوارها نفس بکشند، بنابراین به طور گسترده‌ای برای دیوار پشت تلویزیون و حتی هر دیوار دیگری از محیط خانه قابل استفاده هستند. این کاغذ دیواری بسیار مقرون به صرفه بوده و در همه جا یافت می‌شود. سبک سنتی این کاغذ دیواری می‌تواند برای فضاهای کلاسیک که از عناصر و اشیا طبیعی به وفور استفاده می‌کنند، بهترین انتخاب باشد. برای مثال، ممکن است چوب المان اصلی فضای نشیمن و پذیرایی شما باشد، بنابراین چه چیزی می‌تواند از یک کاغذ دیواری سنتی با طرح برگ‌های سبز درختان، ایده‌آل‌تر باشد.

برآورد هزینه ساخت

کاغذ دیواری وینیل

مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون

این مدل کاغذ دیواری از یک لایه پشتیبان، کاغذ یا الیاف و یک پوشش پلاستیکی تشکیل شده است. مزایای کاربردی کاغذ دیواری وینیل، قابل شستشو بودن، مقاوم در برابر نور، نسبتاً ارزان و بسیار با دوام هستند که باعث شده است برای دیوار پشت تلویزیون انتخاب فوق‌العاده‌ای باشد. کاغذ دیواری‌های وینیل از نظر رنگ و الگوی بسیار متفاوت هستند، می‌توانند دارای طرح چوب، سنگ و حتی بتن باشند. با این حال، سبکی مدرن دارند که برای هر فضایی مناسب نیستند. احساس زنده بودن کاغذ دیواری سنتی را القا نمی‌کنند، ولی به دکوراسیون داخلی روحی تازه و جدید می‌دمند. این سبک کاغذ دیواری اغلب برای فضاهای هنری که رنگ‌های خاکستری، سفید به وفور دید می‌شود، مناسب است. برای مثال، شما می‌توانید طرحی از چهره «الویس پریسلی» را روی این کاغذ دیواری چاپ کنید و بر روی دیوار پشت تلویزیون نصب کنید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید کاغذ دیواری : چه طرح و رنگی مناسب خانه شماست؟!

کاغذ دیواری برجسته

انواع مدل کاغذ دیواری

یکی از جدیدترین انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون که در قسمت های دیگر خانه نیز قابل استفاده است، کاغذ دیواری برجسته است. این مدل دارای بافت برجسته بوده که عمق و کنتراست جالب توجهی به دیوارهای لخت پشت تلویزیون می‌بخشد. نوع بافت این کاغذ دیواری می‌تواند از پارچه‌های ظریف و نرم الهام گرفته شده باشد یا دارای طرح‌های هندسی باشد. محبوب‌ترین رنگ‌ها برای دیوارپوش برجسته اغلب کرم، خاکستری و سفید هستند، زیرا این‌ها یک پالت رنگی طبیعی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند با دیگر رنگ‌ها در هماهنگی کامل باشند. کاغذ دیواری برجسته می‌تواند نقص‌های دیوار پشت تلویزیون را پنهان کند، برای مثال، ترک یا زبری دیوارها را می‌توان با این مدل کاغذ دیواری به طور کلی پنهان کرد. برای فضاهای مدرن و کلاسیک، کاغذ دیواری برجسته می‌تواند انتخابی همه کاره باشد.

کاغذ دیواری مایع

کاغذ دیواری پشت تلویزیون

این کاغذ دیواری از سلولز و الیاف پنبه تشکیل و ساخته شده است. به دلیل داشتن پالت مخصوص باید به صورت مایع اعمال شود. چنین کاغذ دیواری از تعمیر و نگهداری آسانی برخوردار است، فقط باید پوشش را از قسمت مورد نظر جدا کنید، با آب مخلوط کرده و یک پرکننده تازه به آن اضافه کنید و اسپاتول را دوباره به آن بمالید. 24 ساعت طول می‌کشد تا کاملاً خشک شود. از عایق حرارتی و صوتی خوبی نیز برخوردار است و خاصیت ضد‌استاتیکی (از ایجاد بار الکتریکی ساکن در اجسام پلاستیکی جلوگیری می‎کند) دارد. از نظر سبک طراحی، یک ظاهر زنده به دیوار می‌بخشد؛ به طوری که برای دیوار پشت تلویزیون می‌تواند الهام بخش پویایی و تحرک باشد. برای فضاهایی که سرشار از رنگ هستند، بهترین انتخاب ممکن است.

مطلب پیشنهادی: بهترین برند کاغذ دیواری خارجی موجود در بازار ایران

کاغذ دیواری نانوون

کاغذ دیواری نانوون

یکی دیگر از انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون، نوع نانوون است. این کاغذ دیواری از ترکیب خاصی از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده است که باعث می‌شود شسشتو این محصول بسیار آسان شود. این پوشش دیوار همچنین در برابر پارگی مقاوم بوده و دوام بالایی دارد. کاغذ دیواری نانوون کاربرپسند بوده و سازگار با عناصر طراحی کلاسیک هستند. جزئیات طراحی این کاغذ دیواری اغلب از پیچ و تاب درختان، گل‌ها و طرح‌های هندسی الهام گرفته است. سادگی برای ناوون مفهومی ندارد، زیرا این کاغذ دیواری مظهر لوکس بودن و جذابیت است. برای محیط‌هایی که از مبلمان و اشیای تزئینی کلاسیک استفاده شده است، کاغذ دیواری ناوون انتخاب اول است.

کاغذ دیواری فایبرگلاس

کاغذ دیواری فایبرگلاس

همان‌طور که از نامش پیدا است، کاغذ دیواری فایبرگلاس از الیاف شیشه‌ای ساخته شده و با یکدیگر پیوند می‌خورند تا ورق‌های نازکی را تشکیل دهند. به دلیل طریقه تولید، این نوع کاغذ دیواری فوق‌العاده قوی است و دوام بالایی دارد. از مواد غیرسمی طبیعی مانند کوارتز، سودا و دولومیت ساخته شده‌اند که به عنوان محصولات سبز شناخته می‌شوند. آن‌ها در برابر شعله و حرارت نیز مقاوم هستند و از انتشار شعله نیز جلوگیری می‌کنند. کاغذ دیواری فایبرگلاس یک روش عالی برای پوشاندن ترک‌های دیوار پشت تلویزیون هستند. همچنین، چسب مخصوص و مقاوم در برابر آب و الیاف شیشه‌ای، مانعی برای  نفوذ رطوبت است. از نظر سبک طراحی داخلی، باید بگوییم که کاغذ دیواری فایبرگلاس در انواع طرح‌ها وبافت‌ها در بازار موجود بوده و برای محیط‌های مدرن و سنتی قابل استفاده هستند.

کاغذ دیواری بامبو

کاغذ دیواری بامبو

کاغذ دیوای ساخته شده از بامبو، محصولی طبیعی و سازگار با محیط زیست است. از آنجا که بامبو یک ماده طبیعی است، می‌تواند در اثر رطوبت زیاد تغییر حالت دهد. بسیاری از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند که از این نوع کاغذ دیواری تنها برای دیوار پشت تلویزیون استفاده شود. استفاده از محصول برای مناطقی که ممکن است با رطوبت، نور و موارد دیگر در تماس باشند، مناسب نیست. بامبو دارای خاصیت ضد‌عفونی‌کننده است، بنابراین نه تنها از رشد خزه جلوگیری می‌کند بلکه برخی از میکروب‌ها را نیز از بین می‌برد. معایب آن عبارتند از، قیمت بالا و سطح بالای تجمع گرد و غبار است. به هر روی، آنچه این کاغذ دیواری را مهم جلوه می‌دهد، سبک زنده، گرم، آرامش بخش و منحصربه فردی است که به نمای پشت تلویزیون می‌دهد، به طوری که باعث القا احساس مثبت در افراد می‌شود.

کلام آخر

طیف گسترده‌ای از انواع مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون در بازار موجود هستند که هر کدام می‌توانند معنا و مفهوم خاصی به دکوراسیون داخلی شما ببخشند. در نظر گرفتن معیارهای زیباشناسی برای انتخاب بهترین کاغذ دیواری برای دیوار پشت تلویزیون بسیار مهم است، زیرا اهالی خانه در زمانی که همگی در کنار یکدیگر جمع می‌شوند، اغلب به تماشای تلویزیون می‌نشیند. بنابراین مدل کاغذ دیواری در عین حال که باید انعکاسی از زیبایی فضای داخل باشد، باید بتواند بر روی خلق و خوی افراد نیز تأثیری مثبت بگذارد. از این رو، ضرروی است در زمان خرید کاغذ دیواری، این موارد مو به مو در نظر بگیرید.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

Avatar

    نوشته های مشابه

    دکمه بازگشت به بالا