تکنولوژی

بهترین نرم افزار طراحی ساختمان کدام است؟ معرفی 10 نرم افزار برتر

بهترین نرم افزار طراحی ساختمان می‌تواند برای اهداف مختلف متفاوت باشد. نرم افزارهای طراحی ساختمان که به صورت‌های سه بعدی و دو بعدی عمل می‌کنند این روزها از جنبه‌های مختلفی به کمک مهندسان آمده‌اند. در این مقاله از ویکی ساختمون قصد داریم تا برترین نرم افزارهای طراحی ساختمان را معرفی کنیم.

طراحی نقشه‌ سازه بتنی را آنلاین و بهینه با اتوسازه در کمترین زمان انجام دهید

لیست بهترین نرم افزار طراحی ساختمان

 • نرم آرشی‌کد (ArchiCAD)
 • اتودسک رِویت (Revit Autodesk)
 • اتوکد آرشیتکچر (AutoCAD Architecture)
 • اتوکد سیویل (3D AutoCAD Civil 3D)
 • شف آرشیتکت (chief Architect)
 • آل پلن (Nemetschek Allplan)
 • وِکتوروورکس آرشیتکت (Vectorworks Architect)
 • میکرواستیشن (MicroStation)
 • راینو (Rhino3D)
 • کتیا (CATIA)

نرم افزار آرشی‌کد

آرشی کَد یا آرکی کَد یا آرچی کَد (ArchiCAD) یک نرم افزار معماری توسعه یافته توسط تیم گرافی‌سافت است. این نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یک ابزار کامل برای معماران و بدون شک یکی از بهترین ها در نوع خود است.

نرم افزار آرشی‌کد بهترین نرم افزار طراحی ساختمان (2)

این نرم افزار قابلیت‌هایی مانند طراحی دو بعدی و سه بعدی و مدل سازی ساختمان را در اختیار شما قرار می‌دهد. به لطف این قابلیت‌ها شما قادر خواهید بود تا تمامی جنبه‌های مهندسی و طراحی را پیاده کنید. این نرم افزار در زمینه شبیه سازی (visualization) نیز بسیار پیشرفته است و قابلیت رِندرینگ بسیار با کیفیتی را در اختیار معماران قرار می‌دهد.

قابلیت ذخیره سازی حجم زیادی از اطلاعات در مدل‌های سه بعدی شما یکی دیگر از شناخته شده‌ترین مزیت‌های نرم افزار آرشی کد است. از این نرم افزار می‌توان به منظور طراحی ساختمان‌ها، فضاهای داخلی و همچنین مناطق شهری استفاده کرد.

برآورد هزینه ساخت

نرم افزار اتودسک رِویت

اتودسک رِویت (Revit Autodesk) نیز یکی دیگر از نرم افزارهایی است که در لیست بهترین نرم افزارهای طراحی ساختمان قرار می گیرد. رویت یک برنامه مدل سازی اطلاعات ساختمان توسعه یافته توسط اتودسک است.

نرم افزار اتودسک رِویت

این ابزار قدرتمند برای شما که روی پروژه‌های معماری و طراحی ساختمان کار می‌کنید واقعاً ضروری است زیرا تمام ویژگی‌های آن مخصوص معماران ساخته شده است. این امر به شما کمک می‌کند تا طرح‌های کاملی از معماری مد نظر خود را ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM): سوپراستار صنعت ساخت‌وساز

به لطف اتودسک رویت می‌توان هر ساختمان و زیرساختی را طراحی و مدیریت کرد. یک مزیت بزرگ این نرم افزار مدل سازی قابایت به اشتراک گذاری پروژه‌ها است. فرض کنید که رییس یک گروه طراحی ساختمان هستید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید به سادگی به طراحی‌های اعضای تیم خود دسترسی داشته باشید.

قابلیت به اشتراک گذاری راهکار خوبی برای بهبود همکاری میان اعضای تیم شما است. از همه مهم‌تر در جلوگیری از دوباره کاری به شما کمک می‌کند تا در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

نرم افزار اتوکد آرشیتکچر

بدون شک نرم افزار اتوکد آرشیتکچر (AutoCAD Architecture) یکی از بهترین نرم افزارها در زمینه طراحی ساختمان است. این نرم افزار توسط شرکت اتودسک توسعه یافته است. این نرم افزار با قابلیت طراحی دو بعدی و سه بعدی می‌تواند برای پروژه معماری شما بسیار مفید باشد.

نرم افزار اتوکد آرشیتکچر

نرم افزار اتوکد آرشیتکچر از همه نظر کامل است. هم برای طراحی سه بعدی و هم برای شبیه سازی به لطف قابلیت رندرینگ بسیار خوبی که برای آن در نظر گرفته شده است. با استفاده از ترکیب ابزارهای مدل سازی مختلفی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، قادر خواهید بود مدل‌های بسیار واقع گرایانه‌ای را طراحی کنید.

بیشتر بخوانید: نرم افزارهایی که مهندس عمران باید بداند

این نرم افزار همچنین برای طراحی‌های دو بعدی نیز یکی از بهترین‌ها در نوع خود است. این نرم افزار نیز مانند دیگر محصولات اتودسک به شما این امکان را می‌دهد که پروژه خود را به سادگی با دیگران به اشتراک بگذارید.

نرم افزار اتوکد سیویل 3D

نرم افزار اتوکد سیویل (3D AutoCAD Civil 3D) یکی دیگر از محصولات اتودسک است که می‌تواند بسیار به کار معماران آید. این نرم افزار نیز مزایای دو نرم افزار قبلی از گروه اتودسک به معرفی آن‌ها پرداختیم را در خود جای داده است. با این تفاوت که این نرم افزار بیشتر در مهندسی عمران و ساخت و ساز کاربرد دارد.

نرم افزار اتوکد سیویل 3D

در صورتی که طراحی‌هایی در رابطه با مهندسی عمران نیاز دارید پس این نرم افزار برای شما بسیار ایده آل خواهد بود. از طرفی هم قادر خواهید بود که پروژه خود را به سادگی با نرم افزار اتودسک رویت منتقل کنید و طراحی خود را با ابزارهایی بیشتر تکمیل کنید.

نرم افزار شِف آرشیتکت

نرم افزار شف آرشیتکت (chief Architect) یکی دیگر از بهترین نرم افزارها در حوزه طراحی ساختمان است. این نرم افزار حاوی ابزارهایی خودکار در ترسیمات ساختمانی از جمله انجام طراحی خانه، طراحی داخلی، طراحی آشپزخانه و حمام است که در این رابطه نما، جزئیات کد، و مدل سه بعدی را به آسانی ترسیم می‌کند.

نرم افزار شِف آرشیتکت

این نرم افزار از سری نرم افزار های طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) است که در صنعت ساخت و ساز مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار محصولی است که برای مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) معیار قرار می‌گیرد و در سال 1992 به بازار عرضه شده است.

بیشتر بخوانید: نرم افزار مدیریت پروژه ؛ ۶ تا از بهترین‌ها

نرم افزار شف آرشیتکت اجازه می‌دهد تا کاربران مبتدی و جدید با استفاده از تکنولوژی به سرعت و به راحتی تجسم طراحی در هر دو محیط دو بعدی و رِندر سه بعدی را انجام دهند.

نرم افزار آل پلن

نرم افزار آل پلن (Nemetschek Allplan) یکی از قوی‌ترین و بهترین نرم افزار های طراحی پیشرفته سه بعدی ساختمان ویژه مهندسان معماری و عمران است. این نرم افزار توسط شرکت آلمانی نمسشِک (Nemetschek) توسعه داده شده است.

نرم افزار آل پلن بهترین نرم افزار طراحی ساختمان (5)

این نرم افزار برای کسانی که کارهای ساختمانی و عمران انجام می‌دهند بسیار مفید است. از نرم افزار آل پلن می‌توان در ارتباط بین رشته‌های مهندسی عمران و معماری استفاده کرد. طراحی و تجزیه و تحلیل سازه‌ها با توجه به تجهیزات به کار رفته شده در طرح توسط نرم افزار صورت می‌گیرد و می‌توان از طریق اینترنت طرح و پروژه را بین دیگر کارمندان و مهندسین به اشتراک بگذارید.

نرم افزار وِکتوروورکس آرشیتکت

نرم افزار وِکتوروورکس آرشیتکت (Vectorworks Architect) یکی دیگر از بهترین نرم افزارها به منظور طراحی ساختمان است. یکی از نرم افزارهایی است که برای طراحی‌های مهندسی و مدل سازی پروژه بر اساس بیم (BIM) مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان رقیب سرسختی برای نرم افزارهای معماری همچون اتوکد و رویت قلمداد می‌شود.

نرم افزار وِکتوروورکس آرشیتکت (Vectorworks Architect) یکی دیگر از بهترین نرم افزارها به منظور طراحی ساختمان است.

این نرم افزار یکی از معروف‌ترین و در عین حال قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی و شبیه سازی سه بعدی انواع لوازم و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمانی و تاسیساتی است که با محیط گویا و حرفه‌ای خود به مهندسین رشته معماری، آرشیتکت‌ها و تولید کنندگان لوازم داخلی، خارجی و بهداشتی منازل کمک می‌کند.

نرم افزار میکرواستیشن

نرم افزار میکرواستیشن (MicroStation) را نیز می‌توان یکی از بهترین نرم افزار های طراحی ساختمان دانست. این نرم افزار توسط شرکت بنتلی (Bentley) که یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین شرکت‌های تولید کننده نرم افزارهای مهندسی به حساب می‌آید توسعه یافته است.

بیشتر بخوانید: نرم افزار متره و برآورد : معرفی ۵ برنامه پرکاربرد مترورها!

از این نرم افزار در اجرای ساختمان‌های بزرگ، پل‌ها و جاده سازی می‌توان استفاده کرد. محیط نرم افزار میکرواستیشن بسیار به محیط اتوکد شبیه است. از این نرم افزار به راحتی می‌توان در رسم نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی ساختمان بهره برد.

نرم افزار راینو

اگرچه نرم افزار راینو (Rhino3D) تخصصی صنعت ساختمان سازی نیست اما با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند بسیار برای معماران مفید باشد. یک نرم افزار تجاری گرافیک کامپیوتری سه بعدی و طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) است که توسط شرکت رابرت مک نیل و همکاران توسعه یافته است که یک شرکت خصوصی امریکایی است و در سال ۱۹۸۰ تاسیس شده است.

نرم افزار راینو

نرم افزار راینو (Rhinoceros) یک نرم افزار دو و سه بعدی قوی است که به شما اجازه می‌دهد هم در دو بعد و هم در سه بعد، طراحی و مدلینگ را به آسان‌ترین روش ممکن انجام دهید. در این نرم افزار، سیستم نربز (Non-uniform rational basis spline) جایگزین سیستم مش بندی (Mesh) شده است که اساس کار آن با محاسبات ریاضی است و همین سبب شده است که بتوانید مدل سازی پوسته‌های پیچیده را با دستورهای ساده انجام دهید.

نرم افزار کتیا

نرم افزار کتیا (CATIA) نیز در حال حاضر یکی از بهترین نرم افزار های به کار برده شده در صنعت طراحی ساختمان است که البته به مانند راینو مختص به ساختمان سازی نیست و در بسیاری دیگر از رشته‌ها و صنایع کاربرد دارد.

نرم افزار کتیا

کتیا یک نرم افزار طراحی به وسیله کامپیوتر (CAD)، مهندسی تحلیل با کامپیوتر (CAE) و ساخت به کمک رایانه (CAM) است که شرکت فرانسوی داسو سیستم (Dassault System) آن را توسعه داده است.

سخن آخر

نرم افزار های طراحی ساختمان که در بالا به بهترین آن‌ها برای معماران و مهندسان پرداخته شد، می‌توانند نقش مهمی در پروژه‌های ساختمانی و تحول این زمینه داشته باشند. برای نگارش این مقاله از وب‌سایت اسکاپتئو استفاده شده است.

شما از چه نرم افزاری برای طراحی ساختمان استفاده می‌کنید؟

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

Avatar

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا