معماری و زندگیدانشنامه ساختمانویدئو

قوانین آپارتمان نشینی از سیر تا پیاز شارژ، آسانسور، مشاعات و …

صرفه‌نظر از اینکه شما مالک یا مستاجر هستید، ساختمانی که در آن زندگی می‌کنید دارای مجموعه‌ای از آیین‌نامه‌ها با عنوان «قوانین آپارتمان نشینی» است که همه افراد ملزم به اجرای آن هستند. بخشی از قانون توسط دستگاه‌های دولتی و بخشی دیگر توسط اهالی ساختمان ایجاد شده و به مرحله اجرا در آمده‌اند. هدف از وضع قوانین آپارتمان نشینی، تأمین نیاز کلیه ساکنان و اطمینان از داشتن یک محیط امن، منظم و بدون از مشکل است. از این رو، دانستن هر یک از مفاد این آیین نامه (پارکینگ، شارژ ماهانه، نظافت، مشاعات و موارد دیگر) برای تک تک صاحبان واحدهای ساختمانی امری ضروری و مهم است؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

همه چیز درباره قوانین آپارتمان نشینی

همه چیز درباره قوانین آپارتمان نشینی

زندگی در یک آپارتمان، نیاز به فرهنگ و قوانینی مخصوص به خود را دارد و می‌تواند به گونه‌ای دیگر به انتظارات مردم پاسخ دهد. دلایلی وجود دارند که مردم زندگی آپارتمان نشینی را انتخاب می‌کنند، افزایش جمعیت، نگرانی‌های مالی و امنیت بالا برخی از دلایل این انتخاب هستند.

حدود چهار دهه است که زندگی در آپارتمان در سبک زندگی ایرانیان امروزی مُد شده است. از همان روزهای نخست، مشکلات زندگی آپارتمان نشینی آشکار شدند (برای این مورد فیلم اجاره نشین‌ها ساخته داریوش مهرجویی را ببینید)، به طوری که قانون‌گذاران را مجاب به وضع برخی از قوانین آپارتمان نشینی کردند. با اینکه امروز این مشکلات به مقدار بسیار زیادی کاهش یافته است، ولی همچنان مسائل وجود دارند.

خب، بیایید بینیم قوانین زندگی آپارتمان نشینی چه مواردی هستند. اول باید بگوییم که مالکیت در آپارتمان‌ها به دو صورت است:

 • مالکیت خصوصی: بخشی از ساختمان که تنها مالک اجازه استفاده از آن دارد.
 • مالکیت عمومی: بخشی از ساختمان که همه اهالی اجازه استفاده از آن را دارند و به اصطلاح «مشاع» است.

هر دو این مالیکت‌ها به یک اندازه تولید مشکل می‌کنند. برای مثال، ممکن است همسایه کناری و یا بالایی شما، سر و صدای گوش خراشی ایجاد کند و یا دو یا چند نفر از اهالی ساختمان برای استفاده از پارکینگ با یکدیگر وارد بحث شوند. برای کلیه این موارد، قانون وجود دارد. اگر همسایه شما مداوم تولید صدا می‌کند، می‌توانید به شورای حل اختلاف رفته و شکایت‌نامه وضع کنید تا مورد بررسی قرار گیرد. هر موضوعی که باعث سلب آسایش شما شود، قابل بررسی است. اما قوانینی که به مالکیت عمومی باز می‌گردند متفاوت بوده و همانند مالکیت خصوصی قابل اعتراض است.

قوانین آپارتمان نشینی برای مشاعات

قوانین آپارتمان نشینی برای مشاعات

مشاعات شامل زمین ساختمان، پشت بام، درب ورودی، راهرو، پنجره‌های راهرو، آسانسور، ورودی پارکینگ، پارکینگ اضافی، پله‌ها، موتورخانه، تاسیسات مشترک، انشعابات مشترک، حیاط، لابی و باغچه است. همچنین قوانین مشاعات به شرح زیر هستند:

 • طبق قانون تملک آپارتمان‌ها، اهالی ساختمان باید در حد معمول از مشاعات ساختمان استفاده کنند، به طوری که باعث آزار و ناراحتی دیگران نشود (برای مثال، هیچ واحدی حق این را ندارد که وسایل خود را در حیاط، پارکینگ یا پشت بام قرار دهد).
 • هیچ کدام از واحدهای ساختمان، اجازه تصرف مشاعات را ندارد و نمی‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند (برای مثال، حق اجاره یا فروش پارکینگ وجود ندارد، مگر با توافق اهالی ساختمان انجام گیرد).
 • قرار دادن هرگونه وسایل، حیوانات، زباله، آشغال و موار دیگر در قسمت‌های مشاع ساختمان ممنوع می‌باشد.
 • هرگونه تغییر در نقشه و نمای ساختمان و یا تغییرات و تعمیرات داخلی اعم از راه پله یا پشت بام، باید با توافق ساکنین شود و هر کدام ممکن است نیاز به کسب مجوز داشته باشد.
 • هیچ واحدی حق ندارد به طور اختصاصی از برق و آب مشاع ساختمان استفاده کند (برای مثال، شستن ماشین و یا برگزاری جشن در پارکینگ به اجازه و توافق ساکنین نیاز دارد).
 • هزینه هر گونه تعمیر به نسبت مساوی بین ساکنین ساختمان تقسیم می‌شود. اگر واحدی احساس کند نسبت به دیگران هزینه بیشتری پرداخت می‌کند، می‌تواند به صورت قانونی (مراجع قضایی) وارد عمل شود.
 • آب دادن سقف و خرابی یا گرفتگی لوله، بر عهده واحد طبقه بالایی است.
 • هیچ واحدی برای تعبیه شومینه، حق استفاده از نمای ساختمان را را به عنوان دودکش ندارد.

مطلب پیشنهادی: قانون تراکم شهرداری چیست و تعداد طبقات مجاز ساخت در تهران؟

پارکینگ

 • یکی از قوانین آپارتمان نشینی این است که اگر پارکینگ اختصاصی در سند ملک برای واحدی قید شده باشد (چه در زمان خرید و چه در زمان اجاره)، واحد مذکور تنها می‌تواند خودرو را در پارکینگ خود قرار دهد. بنابراین، حق استفاده از پارکینگ دیگری را ندارد.
 • اگر پارکینگ به طور مشاع است و هیچ کدام از اهالی ساختمان نسبت به پارکینگ‌ها مالکیت و تصرف ندارند، پس استفاده از آن منوط به توافق بین ساکنین ساختمان است.
 • اگر به هر دلیلی از یک پارکینگ خالی استفاده شود که در مالکیت یکی از ساکنین ساختمان قرار دارد، فرد استفاده‌ کننده باید به مالک اجاره پرداخت کند.
 • اگر فردی خودروی خود را در پارکینگ دیگری قرار دهد و با هشدارهای مداوم صاحب پارکینگ، خودروی خود را خارج نکند. مالک می‌تواند به طور کاملاً قانونی، فرد خطا کننده را مجرم معرفی کند تا برحسب قانون با او رفتار شود.
 • قرار دادن وسایل در پارکینگ و برگزاری مراسم و جشن منوط به توافق بین همه ساکنین است.

قوانین آپارتمان نشینی

آسانسور و پشت بام

 • از آسانسور مسافربر نباید به هیچ عنوان برای حمل وسایل بزرگ استفاده شود.
 • در صورت اسباب کشی، اگر به آسانسور آسیبی وارد شود، هزینه آن بر عهده واحدی است که اقدام به اسباب‌کشی کرده است.
 • قرار دادن هر گونه وسایل تیز در کف پشت بام که امکان خرابی آن را در پیش دارد ممنوع بوده و کلیه هزینه تعمیرات بر عهده خطاکننده خواهد بود.
 • هیچ واحدی حق نگهداری حیوانات را در پشت بام ندارد (برای مثال سگ یا کبوتر!)
 • پاگرد پشت بام (خرپشته) جزء مشاعات است و هیچ واحدی حق استفاده از آن را ندارد.
 • هیچ واحدی به طور مستقل حق قفل کردن درب پشت بام را ندارد، مگر اینکه توسط مدیر ساختمان، به همه ساکنین کلید داده شود.
 • در صورت خرابی غیر عمد کف پشت بام و یا آسانسور، تمامی اهالی ساختمان ملزم به پرداخت هزینه هستند. اگر واحد طبقه اول در مورد عدم نیاز به استفاده از آسانسور اعتراض کند و یا واحدهای طبقه پایین (به غیر طبقه آخر) در مورد هزینه تعمیر پشت بام اعتراضی کند، به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست زیرا آسانسور و پشت بام از مشاعات ساختمان است.

قوانین آپارتمان نشینی برای پرداخت هزینه شارژ ماهیانه

قوانین آپارتمان نشینی برای پرداخت هزینه شارژ ماهیانه

حق شارژ به هزینه های مصرفی واحدها اطلاق می‌شود که هر واحد موظف به پرداخت آن است. هزینه شارژ شامل موارد زیر است:

 • هزینه برق، آب و گاز مشترک
 • هزینه نگهداری و تعمیرات قسمت‌های مشاعات ساختمان
 • هزینه نگهداری از گیاهان و رسیدگی به آن‌ها
 • هزینه‌های مربوط به سرایداری
 • هزینه‌های مربوط به نظافت، روشنایی و موارد دیگر

همچنین قوانین آپارتمان نشینی در مورد حق شارژ به شرح زیر هستند:

 • تمامی واحدهای ساختمان موظف هستند به صورت ماهانه، حق شارژ خود را پرداخت کنند (تعداد نفرات ساکن در هر واحد در این مورد اهمیت ندارد).
 • در صورت عدم پرداخت حق شارژ، هئیت مدیره ساختمان باید نخست با تهیه اظهارنامه نسبت به عدم پرداخت به واحد مذکور اطلاع رسانی کنند. اگر باز هم هزینه شارژ پرداخت نشد، هیئت مدیره می‌تواند به صورت قانون و از طریق مراجع قضایی اقدامات لازم را انجام دهد.
 • با وجود حکم دادگاه مبنی بر پرداخت بدهی، اگر واحد مذکور همچنان از پرداخت شارژ سَر باز زند، هیئت مدیره بر طبق قوانین آپارتمان نشینی می‌تواند دسترسی آن واحد به موتورخانه، آب، برق و گاز را به طور کامل قطع کند.
 • خسارت وارده از سوی واحدها از حق شارژ پرداخت نمی‌شود.
 • ساکنین ساختمان می‌توانند با توافق، مبلغی اضافی را به عنوان تعمیرات ساختمان به حق شارژ اضافه کنند که در نزد مدیر ساختمان محفوظ می‌ماند. وگرنه تعمیرات به هیچ عنوان جزء حق شارژ محسوب نمی‌شود.

اهمیت توجه به قانون آپارتمان نشینی

اهمیت توجه به قانون آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی جهت ایجاد محیطی امن و دارای نظم و قانون تدوین شده است. این قوانین یکسری دستورالعمل‌های قضایی و فرهنگی هستند که ساکنین یک ساختمان کمک می‌کنند تا بتوانند در صلح آمیزترین شرایط در کنار هم زندگی کنند. پیروی از قانون‌های آپارتمانی نشینی باعث می‌شود زندگی پویایی خود را حفظ کرده و همه افراد روزهای خود را با آرامش بیشتری سپری کنند، همچنین بتوانند در صورت ایجاد مشکل، از حق مسلم خود دفاع کنند.

25 دیدگاه

Avatar
 • Avatar
  با سلام . اگر ساختمانی دارای 4طبقه (هرطبقه یک واحد)باشد که کلا چهار واحد میشود و ساختمان دارای آسانسور باشد. ولی پشت بام برایش ورودی اسانسور تعبیه نشده باشد آیا دیگر واحدها حق استفاده از ورودی طبقه چهارم را برای رفت و آمد به پشت بام را دارند یا خیر؟ ( لازم به ذکر است هر طبقه دارای درب سکوریت مجزا برای ورودی آسانسور خود می باشد ).
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام موضوع اصلی این است که تمامی افراد ساکن در آپارتمان حق استفاده و رفت و آمد به پشت بام ساختمان را دارند؛ زیرا پشت بام جزء مشاعات ساختمان محسوب می گردد و علی رغم میل باطنی افرادی که در طبقه آخر سکونت دارند، این موضوع در قانون تملک آپارتمان ها آورده شده است و تمامی افراد مجاز به استفاده از پشت بام هستند. اکنون در آپارتمان شما اگر دسترسی به پشت بام از طریق پاگرد یا همان ورودی طبقه آخر باشد و چاره دیگری یا راه دسترسی دیگری به پشت بام نباشد، تمامی افراد می‌توانند از آن محل عبور کنند.
 • Avatar
  با سلاماگر مالکی مدتی طولانی  مثلا دو یا سه سال در منزل ساکن نباشد چه بخشی از شارژ را باید پرداخت کند .آیا فقط هزینه مربوط به بخش مشاعات را باید پرداخت کند؟
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام با توجه به قانون تملک آپارتمان ها هیچ فرقی بین واحدی که اشخاص سکونت دارند و واحدی که هیچ سکنه‌ای ندارد وجود ندارد؛طبق متراژ یا طبق توافقی که برای پرداخت شارژ ماهیانه صورت گرفته است، همه واحدها باید سر موعد، هزینه شارژ را پرداخت نمایند. برای اطلاع دقیق‌تر می‌توانید قانون تملک آپاتمان را بخوانید
 • Avatar
  سلام حیاط خلوت دریک اپارتمان۴واحدی که فقط طبقه اول امکان دسترسی داردجزمشاعات است یانه ؟درسند طبقه اول قید نشده که جزئ ملک طبقه اول هست ممنون راهنماییم کنید
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام خدمت شما حیاط خلوت جزء مشاعات ساختمان است اما از آنجایی که در اغلب ساختما‌ن‌ها فقط طبقه اول به حیاط خلوت دسترسی دارد، باعث شده افرادی که در طبقات اول ساختمان هستند نسبت به این قسمت از ساختمان حس مالکیت داشته باشند (مانند افرادی که در طبقه آخر ساکن هستند و فکر می‌کنند پشت بام ساختمان کامل باید در اختیار آن‌ها باشد و هیچ کسی حق استفاده یا اعتراض ندارد). در مجموع حیاط خلوت جزء مشاعات هست اما چون دسترسی آن فقط برای طبقه اول فراهم هست؛ بقیه افراد نمی‌توانند به حیاط خلوت رفت و آمد داشته باشند. این نکته را هم فراموش نکنید که ساکنین طبقه اول هم بدون اجازه از دیگر همسایگان امکان مسقف کردن یا ایجاد هرگونه تغییر در حیاط خلوت را ندارند.
 • Avatar
  با سلام و احترام در زمانیکه جک درب پارکینگ خراب بشود آیا واحدی که دارای دو پارکینگ میباشد نسبت به واحدی یک پارکینگ دارد باید هزینه بیشتری پرداخت نماید ؟
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام متقابل هزینه مشاعات ساختمان بر اساس تعداد واحدها محاسبه می‌شود. هزینه های تعمیر و نگهداری، محوطه و ... در قالب شارژ ساختمان به ازای هر واحد محاسبه می‌شود و در صورت خرابی جک درب پارکینگ مانند مسئله شما، مدیر ساختمان موظف است این هزینه را از شارژ ساختمان پرداخت کند. مگر اینکه هزینه شارژ ساختمان پایین بوده و این موضوعات در قالب شرایط فورس ماژور قرار گیرد و مجددا مدیر ساختمان برای جمع آوری پول باید اقدام نماید. به عنوان مثال برای تعمیر جک درب پارکینگ به ازای هر واحد فارغ از اینکه آن واحد ماشین دارد یا خیر یا اینکه دو الی 3 پارکینگ دارد؛ هزینه تقسیم خواهد شد.
 • بهار کریمی
  با سلام و احترام در بحث ترکیدگی لوله، نشت آب و ... نشتی آب بررسی می گردد و در صورت مشخص شدن آن، فقط واحدی که نشتی لوله از آن واحد اتفاق افتاده است، باید خسارت وارده را جبران کند. به عنوان مثال طبقه سوم نشت آب صورت گرفته و سقف طبقه دوم دچار ریزش و ... شده، تمامی خسارت را طبقه سوم باید پرداخت نماید.
 • Avatar
  باسلام واحترامتاسیسات کار یک برج مسکونی زمانی که در حال تعویض شیرفلکه فن کوئل بوده است آب فنکوئل در میرود و فرش خانه را کثیف میکند.طبق قانون کی مقصر است و خسارت پای کیست؟
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام قبل از اینکه به دنبال مقصر باشید باید این نکته را در نظر بگیرید: خانه شما نوساز است یا خیر و همچنین مصالح و تجهیزات مورد استفاده از کیفیتی خوبی برخوردار هستند یا خیر؟ در صورتی که خانه شما نوساز است و تاسیسات با کیفیت شما به تازگی نصب شده‌اند، مشکل از متخصص تاسیسات است و شاید به دلیل نداشتن مهارت ایشان این اتفاق رخ داده است، در غیر اینصورت و گذشت چندین ساله از خانه، نمیتوان به دنبال مقصر بود. با تشکر از اینکه ویکی ساختمون را انتخاب نمودید.
 • Avatar
  سلام روزتون بخیر. ساختمان ما شامل 4 واحد که شامل طبقه همکف و 3 واحد دیگر میباشد. در ورودی ساختمان شامل یک در مشترک و 3 در دیگر مربوط به پارکینگ 3 واحد دیگر به جز همکف میباشد. اگر بخواهیم در ورودی را رنگ کنیم آیا ما که در طبقه همکف میباشیم باید سهم بقیه درها را هم بدهیم یا فقط در ورودی مشترک را؟ تقسیم بندی بر چه اساس است دونگ یا جور دیگر؟ممنون میشم راهنماییم کنید.
  • بهار کریمی
   سلام وقت شما هم بخیر در قوانین آپارتمان نشینی موضوعاتی مانند حیاط، راه پله، پشت بام و ... جزء مشاعات ساختمان محسوب می گردند. در صورتی که نیاز به بازسازی حیاط، رنگ آمیزی دیوار راه پله، رنگ آمیزی درب ورودی اصلی و درب های پارکینگ، ایزوگام پشت بام و ... باشد؛ هزینه بر اساس هر واحد بین ساکنین تقسیم خواهد شد. در ارتباط با مورد شما؛ بعد از رنگ آمیزی تمامی درب ها، مجموع هزینه تقسیم بر تعداد واحدها می شود و سهم همگی واحدها یکسان خواهد بود.
 • Avatar
  سلام اکر بخواهیم آسانسور را کد کذاری کنیم و تعداد واحد ها در یک ساختمان 5 طبقه متفاوت است مثلا دو طبقه دو واحدی است و سه طبقه تک واحدی . هزینه نصب دستگاه مربوطه بر اساس  واحد محاسبه میشود یا طبقه
  • بهار کریمی
   سلام وقت شما بخیر هزینه نصب آسانسور با توجه به ظرفیت آسانسور و تعداد طبقات متغییر است و تعداد واحدها در هر طبقه تاثیر بر هزینه نصب آسانسور ندارد.
 • Avatar
  با سلام ما اپارتمان 8 واحدی هستیم متاسفانه بابت انجام هر کاری وهر تغییری 3نفر از واحدها مخالفت می کنن به بهانه فروش واحدشان ودر حال حاضر قصد رنک  کردن راه پله ها را داریم که به علت تردد مستاجر همین واحدها هم هست.                   خیلی راحت مخالفت کردند حتی جواب تلفن را ندادند چطور راهنمای می فرمایید که این معضل حل شود با تشکر
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام خیلی ممنونیم که دغدغه های خود را با ما در میان می‌گذارید، برای موضوعات این چنینی واقعا راهی جز مذاکره و برقراری ارتباط وجود ندارد. چون همسایگان شما قوانین را نقض نکرده اند که بخواهید از آن‌ها شکایت نمایید. بهترین و تنها ترین راه مذاکره است. البته امیدواریم فرهنگ آپارتمان نشینی در ایران به قدری افزایش یابد که در هیچ یک از ساختمان ها و برج های مسکونی شاهد چنین اتفاق هایی نباشیم.
 • Avatar
  با سلام و عرض ادب، ممنونم بابت راهنمایی های مفیدتون،واحد بالای سر ما به دلیل وجود فرزند کوچک بسیار سر و صدا دارند آیا قابل پیگیری هست،همچنین یکی از واحدها دارای فرزندی تقریبا 10 ساله است که هر روز اقدام به توپ بازی در حیاط مشاع می کند و با تذکر هم راه به جایی نبرده ایم، آیا بچه ها در حیاط و یا پارکینگ حق بازی کردن دارند؟؟ممنونم میشم پاسخ بدید.
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام کاربر عزیز ویکی ساختمون؛ در صورتی که همسایگان شما قوانین آپارتمان نشینی را رعایت نمی‌کنند؛ تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، استفاده از عایق صوتی روکار کف، سقف و دیوار است. در غیر اینصورت باید شکایت خود را در شورای حل اختلاف ثبت نمایید که به هیچ عنوان به شما توصیه نمیکنیم.
 • Avatar
  سقف دستشویی منزل به دلیل نشتی واحدبالا چکه میکنه مشکل لوله فاضلاب همسایه بالا است الان خرابی بانشتی دستشویی جز مشاعات ساختمان است؟
  • بهار کریمی
   با سلام و احترام خیر جزء مشاعات ساختمان محسوب نمی شود. در این مواقع همسایه بالایی، یعنی کف سرویس بهداشتی هر واحدی که نم دهد، موظف به بازسازی است. جهت بازسازی سرویس بهداشتی خود می‌توانید درخواستتان را در کارگشا ثبت نمایید تا در کمترین زمان، بهترین متخصصین به شما معرفی شوند.
 • Avatar
  ممنون از محتوای خوبتون، فقط یک سوال چند وقتی است که سر و صدای یکی از همسایگان تمام آرامش ساختمان را گرفته، به ایشان تذکر هم دادیم اما بی فایده بوده است. میخواستم بدانم الان باید دقیقا چه کاری انجام دهیم که کار به شکایت نرسد؟!
  • کیوان کاری
   نویسنده
   با سلام و شاد باش خوشحالیم از حسن توجه شما، اگر می خواهید کار به شکایت نرسد، تنها راه صحبت کردن و حل و فصل مشکلات به صورت مسالمت آمیز و رودرو است. اگر هم کار ساز نبود، شکایت کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا