معماری و زندگی

9 راهکار پیشگیری از آتش سوزی در ساختمان‌های مسکونی و اداری

راهکارهای پیشگیری از آتش سوزی باعث جلوگیری از تلفات جانی، خسارت‌های مالی و خرابی در استفاده از ساختمان می‌گردد. آتش سوزی‌ها اغلب باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌ها، از دست دادن اسناد مهم، از بین رفتن وسایل و صدمه به املاک مجاور می‌شوند. بسته به نوع ساختمان و تعداد ساکنان، راهکارهای پیشگیری از آتش سوزی باید ایمنی در برابر زندگی و محافظت از اموال یا ترکیبی از هر دو را شامل شوند؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از آتش سوزی

یک برنامه پیشگیری از آتش سوزی باید بتواند با آموزش افراد در زمینه ایمنی در برابر آتش سوزی، نگهداری و مراقبت صحیح از سیستم‌های حفاظت در برابر حریق، از وقوع آتش سوزی‌ها بکاهد. یک برنامه موفقیت آمیز پیشگیری از آتش سوزی، باید بخشی از عملیات اجرایی یک ساختمان باشد. جلوگیری از آتش سوزی به عهده مدیر ساختمان، مالکان و کلیه اشخاص ساکن در ساختمان است. این برنامه شامل سه قسمت اصلی به شرح زیر است:

 • اقدامات احتیاطی در برابر آتش
 • آموزش ایمنی در برابر آتش سوزی
 • سیستم‌های حفاظت از آتش و ایمنی

توصیه‌هایی برای پیشگیری از آتش سوزی

اقدامات احتیاطی در برابر آتش

اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از آتش سوزی تاکید می‌کند. افراد مسئول باید اقداماتی از قبیل موارد زیر را انجام دهند:

 • سیگار کشیدن و کارهایی که باعث شعله‌‌ور شدن آتش می‌شوند باید کنترل شوند.
 • مایعات قابل اشتعال و قابل احتراق با حساسیت بیشتری نگهداری شوند.
 • از تجهیزات الکتریکی به درستی استفاده شود.
 • نحوه استفاده از وسایل اطفا حریق به همه ساکنان آموزش داده شود.
 • تا حد امکان مبلمان و وسایل داخلی ضد آتش باشند.
 • وجود سیستم‌های تهویه آشپزخانه ضروری هستند.
 • خطرات ویژه در محیط داخل و خارج ملک باید بررسی و کنترل شوند.

مطلب پیشنهادی: سیستم اعلام حریق چیست؟ نحوه کار و انواع آن

ezgif 7 1a6d2571b57f

آموزش ایمنی در برابر آتش سوزی

پیشگیری از آتش سوزی متکی به افرادی است که از آتش سوزی و اثرات آن آگاهی دارند. آموزش ایمنی از طریق برنامه‌های آموزشی و روش‌های خاموش کردن حریق، شناسایی و مورد بحث قرار می‌گیرند. علاوه بر این، به ساکنان ساختمان، شناسایی خطرات آتش سوزی، برنامه ریزی مسیرهای تخلیه ساختمان، انتخاب و استفاده از کپسول‌های آتش نشانی و بازرسی برای حریق آموزش داده شود.

یک مدیر، مسئول آموزش مداوم برای ایجاد عادت‌های جلوگیری از آتش سوزی در بین ساکنان ساختمان است. تقویت مشارکت مالکان در یک برنامه پیشگیری از آتش سوزی امری حیاتی است. ممکن است مالکان از طریق کارهای زیر به آموزش بیشتر تشویق شوند:

 • درگیر کردن مقامات آتش نشانی محلی
 • آگاه ساختن مالکان از آتش سوزی‌های اخیر که نشان دهنده لزوم مشارکت آن‌ها است.
 • انتخاب یک فصل مناسب برای تمرینات لازم جهت تخلیه و اطفا حریق

پشگیری از آتش سوزی

سیستم‌های حفاظت در برابر آتش و ایمنی

سیستم‌های حفاظت از آتش و ایمنی در برابر زندگی شامل سیستم‌های خروج از ساختمان، سیستم‌های اعلام حریق و سیستم‌های مهار آتش هستند. حفاظت از آتش شامل نصب و استفاده از سیستم‌های ساختاری و عملیاتی برای به حداقل رساندن تاثیر آتش سوزی بر افراد و اموال است. سیستم‌های حفاظت از آتش را می‌توان به دو دسته اصلی زیر تقسیم کرد:

 • حفاظت از آتش منفعل
 • محافظت از آتش فعال

راه‌های ایمن سازی ساختمان در برابر آتش

ساختمان‌ها معمولاً در طول چرخه عمر خود از سوء مدیریت قابل توجهی رنج می‌برند، به همین دلیل مدیریت ریسک، در برنامه ریزی آن‌ها به درستی لحاظ نشده است. چندین خطر مانند مدیریت نامناسب منابع، برق، سیستم زهکشی، بالابر و سایر موارد برای یک ساختمان و زیرساخت‌های آن وجود دارد.

از بین همه این عوامل، آتش سوزی بیشترین خطر را برای ساختمان دارد. انفجارها و آتش سوزی‌ها سه درصد از آسیب‌های وارده در محیط کار را نشان می‌دهند و بیشترین میزان فوتی را در میان تمام حوادث احتمالی محیط کار در برمی‌گیرند.

انفجارهای غیرمنتظره و آتش سوزی در ساختمان، اغلب توسط چندین عامل خطر مانند خطوط سوخت معیوب، مواد قابل احتراق ذخیره شده، لوله کشی ضعیف یا شعله‌های آتش آزاد ایجاد می‌شوند. این حوادث باعث آسیب به سیستم تنفسی و درجات مختلف سوختگی می‌‎شود.

راه‌های ایمن سازی ساختمان در برابر آتش

 در زیر روش‌هایی برای پیشگیری از آتش سوزی در ساختمان بیان شده‌ است:

 • برنامه‌های آموزش حریق و تخلیه: تمرین‌های آتش نشانی حداقل دو بار در سال باید انجام شوند. باید مطمئن شد که همه درک می‌کنند که بهترین روش ممکن برای پیشگیری از آتش چیست. کیفیت آموزش را می‌توان با سازمان آتش نشانی محله بررسی کرد.
 • سیستم پایش آتش: سیستم‌های پایش آتش از چند جهت برای ساختمان مفید هستند. در صورت آتش سوزی و با وجود این سیستم فوراً به شرایط اضطراری پاسخ خواهید داد. به ویژه هنگامی که ساختمان خالی از سکنه باشد! نظارت بر هشدار آتش، می‌تواند بسیار مفید باشد؛ زیرا زنگ‌های اضطراری حتی در هنگام نبود افراد در ساختمان نیز هشدارهای لازم را ارائه می‌دهند.
 • شماره‌های اضطراری و علامت گذاری مناسب: شماره تلفن‌های بحرانی باید برای دسترسی سریع در اختیار ساکنان ساختمان قرار گیرند. مطمئن شوید که علائم خروج در دفتر کار را مشخص کردید و در مواقع اضطراری برنامه پاک سازی شعله را انجام می‌دهید.
 • شارژ شدن کپسول‌های آتش نشانی: با مشاهده کپسول‌ها و اطمینان از شارژ کامل و آماده بودن برای استفاده، کپسول‌های آتش نشانی را مرتباً بررسی کنید. اگر آن‌ها به طور کامل شارژ نشده‌اند یا برچسب روی آن‌ها بیش از یک ماه پیش را نشان می‌دهد، برای بازرسی و شارژ دوباره اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین، همه مالکان ساختمان را به یادگیری جهت استفاده صحیح از کپسول‌ها تشویق کنید.

اقدامات احتیاطی در برابر آتش

 • مدیریت مناسب تجهیزات: مطمئن شوید که تجهیزات و سایر وسایل اطفا حریق به درستی در مکان‌های مختلف ساختمان (در هر طبقه) قرار داده شده‌اند.
 • دفع مناسب زباله: با قرار دادن زباله‌ها در یک ظرف فلزی و تخلیه منظم، زباله‌ها را از آتش دور نگه دارید.
 • گزارش خطرات الکتریکی: نقص سیم کشی و خراب شدن قطعات الکتریکی مهم ترین دلایل ایجاد آتش سوزی هستند. در صورتی که این مشکلات را مشاهده کردید، سریعاً به متخصصین مراجعه کنید.
 • ذخیره سازی مواد قابل احتراق: توضیحات ایمنی مواد را بخوانید تا بتوانید قابلیت احتراق و سایر خطرات آتش سوزی آن را ارزیابی کنید. هر وسیله خطرناک در محیط خانه یا محل کار می‌تواند به نقطه اصلی شعله ور شدن آتش قلمداد شود.
 • در نظر گرفتن مناطق دود: تضمین کنید که یک منطقه برای خارج شدن دود در دسترس است و همه افرادی که در محل کار سیگار می‌کشند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

کلام آخر

علاوه بر آنچه در بالا توضیح دادیم، توصیه می‌شود اقدامات اصولی پیشگیری از آتش سوزی به درستی در نظر گرفته شوند. موارد بالا را همیشه در خاطر داشته باشید تا از بروز هر نوع خسارت یا صدمه جسمی و جانی جلوگیری شود. حفظ هوشیاری و عدم استرس در مواجهه با آتش سوزی بسیار مهم است. مشاهده شده است، افرادی که مهارت بالایی در کنترل و استفاده از وسایل اطفا حریق دارند، به دلیل عدم کنترل استرس نتوانسته‌اند مشکلات را مدیریت کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

Avatar

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا